Tag Archives: Asosacionin

Vuçiç:Kurti nuk është gati për negociata, bisedimet s’kanë kuptim pa Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i sheh të pakuptimta bisedat dhe negociatat për noramlizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, nëse Prishtina zyrtare nuk pranon Asociacionin. Kështu ka deklaruar presidenti serb para takimit me të dërguarin e posacëm të Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajcak, i cili ka nisur këtë të hënë vizitën zyrtare në Beograd pas qëndrimit dyditor …

Read More »

Takimi i 27 shkurtit me Vuçiç, Kurti: Nuk flasim për asociacionin, por për propozimin e BE-së

Në Bruksel po shkon me ide tepër të qarta për takimin e 27 shkurtit. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, njoftoi se në tryezë përballë presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, do të ulet për të diskutuar mbi bazë të propozimit europian. Pas këtij takimi të parë, pret që të mësojë dhe se si do të ecet përpara drejt marrëveshjes përfundimtare për normalizimin …

Read More »

Kurti: Nuk jam ftuar në takimin e Ambasadës së SHBA-ve për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të premte se ai nuk është ftuar në takimin që do të organizojë Ambasada amerikane në Prishtinë më 31 janar, ku në fokus të diskutimeve do të jetë Asosacioni i komunave me shumicë serbe. Përmes një interviste të dhënë për REL, Kurti theksoi se ky takim do të zhvillohet në ambasadë me kërkesë …

Read More »

“A e ka pranuar Kurti Asosacionin brenda paktit franko-gjerman?”

Sebastian Zonja “A e ka pranuar Kurti Asosacionin brenda paktit franko-gjerman?” 1. Zgjidhja e situatës në veri të Kosovës Situata e tensionuar në veri të Kosovës, sipas meje, ka një zgjidhje shumë të thjeshtë, mjafton pak politikë e mirëmenduar dhe e koordinuar. Ndërsa ishte në opozitë, Albin Kurti foli për dialog nga poshtë me serbët. Kontrolli i territorit nga ana …

Read More »