Tag Archives: Asociacionin

SHBA ultimatum për Asociacionin: Presim nga Kosova propozim konkret deri në 2 maj

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar thotë se ai pret që të ketë një propozim nga qeveria e Kosovës për Asociacionin e komunave me shumicë Serbe deri më 2 Maj kur udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë të takohen në Bruksel. “Shpresoj që deri në 2 Maj të ketë një propozim konkret”, tha zoti Escobar në një …

Read More »

“Kosova të mos vazhdojë me gjobat”/ Hovenier: Të fillojnë urgjentisht negociatat për Asociacionin!

“I kërkojmë Qeverisë së Kosovës që të mos vazhdojë me gjobat [për qytetarët serbë në veri], që të zgjasë për dhjetë muaj afatin riregjistrimin e makinave dhe që të fillojë urgjentisht negociatat për formimin e Asociacionit”. Kështu deklaroi më 9 nëntor në një takim me gazetarë ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Deklaratat e ambasadorit amerikan vijnë disa ditë pasi …

Read More »