Tag Archives: Ambasadorja Yuri Kim

Vizita e Yuri Kim në selinë rozë/ Gjiknuri jep detaje: Diskutuam për zgjedhjet vendore

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri ka ndarë detaje nga vizita e kësaj të mërkure e ambsadores amerikane, Yuri Kim në selinë rozë. Gjiknuri zbulon se në fokus të bisedës ishin zgjedhjet elektorale të 14 majit dhe rekomandimet e ODIHR-it pas procesit të fundit elektoral. “Pata kënaqësinë të mikprisja në selinë e Partisë Socialiste ambasadoren e Shteteve të …

Read More »

Ambasadorja Yuri Kim: Kushtetuesja e kompletuar, një arritje madhore për reformën në drejtësi

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pas vizitës së sotme në Gjykatën Kushtetuese. Përmes një postimi në Twitter, ambasadorja amerikane thekson se plotësimi i Kushtetueses është një arritje e madhe për reformën në drejtësi, të cilën Shtetet e Bashkuara e mbështesin fuqishëm. Që nga dhjetori 2022, Gjykata Kushtetuese është kompletuar me 9 gjyqtarë. Arritje madhore për reformën në drejtësi, e …

Read More »

Gjykata Kushtetuese plotësohet me 9 anëtarë, Kim: Moment historik për Reformën në Drejtësi

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka përshëndetur plotësimin e Gjykatës Kushtetuese me 9 anëtarë. Kim thotë se ky është një moment historik për implementimin e Reformës në Drejtësi, teksa shton se tashmë hapi i radhës është plotësimi i Gjykatës së Lartë në fillim të vitit të ardhshëm. “Gjyqtari i 9 u betua në Gjykatën Kushtetuese. Gjykata Kushtetuese arriti funksionalitetin …

Read More »

Yuri Kim: Kreu i SPAK nuk duhet të zgjidhet nga ata që manipulojnë hetimet! Drejtësia duhet të jetë e verbër ndaj pushtetit

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK. Dy ditë para se KLP të vendosë së kush do të zëvendësojë Arben Krajën, ambasadorja amerikane ka reaguar mëngjesin e sotëm me anë të një postimi në Twitter, ku shkruan se do ta ndjekin nga afër procesin. “Javën e fundit jemi takuar me çdo anëtar të …

Read More »

Yuri Kim “shtyn” largimin nga Shqipëria: Do të jem këtu për ca më gjatë

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim dha një përgjigje lidhur me diskutimin për mandatin e saj, duke theksuar se do të jetë edhe ca më gjatë në Shqipëri. Në konferencën “Drejt ekselencës gjyqësore”, Kim u shpreh se shqiptarë po i ndiejnë rezultatet e reformës në drejtësi, por inkurajoi për më shumë. “Reforma në drejtësi po jep rezultate të dukshme. Por njerëzit …

Read More »

Ambasadorja Yuri Kim: Inkurajojmë SPAK-un për më shumë rezultate në 2023

Ambasadorja Yuri Kim ka vijuar me mesazhet inkurajuese ndaj institucioneve të drejtësisë. Në një tjetër reagim në rrjetet sociale, Kim shprehet se presin më shumë rezultate nga SPAK-u gjatë vitit 2023 duke vlerësuar në fakt çfarë ka ndodhur gjatë vitit 2022. “Kënaqësi të shoh se si SPAK vlerësohet për arritjet e tij gjatë vitit 2022. Presim edhe më tepër arritje …

Read More »

Ambasadorja Yuri Kim me mesazh te fortë : Keni mbushur xhepat tuaj e të fëmijëve tuaj, koha juaj ka përfunduar. Mori fund koha kur gjyqtarët bliheshin e kërcënoheshin

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka dhene nje mesazh te forte ne fjalen e saj për të shënuar 30-vjetorin e themelimit të Gjykatës Kushtetuese. Mesazhi i Kim shkonte per ata qe ajo tha se duan ta kthejne Shqiperine pas, ne kohen kur kercenoheshin gjyqtaret dhe prokuroret. “Koha për të bërë telefonata për të dërguar emisarë, dhurata, kërcënime, duke kërcënuar për të …

Read More »

Ambasadorja Yuri Kim: Shqipëria duhet të ekzistojë si një shtet sovran, i pavarur! Nga 1991 shqiptarët kaluan përtej errësirës

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, mori pjesë sot në ceremoninë për Festimin e 100 Vjetorit të Marrëdhënieve SHBA-Shqipëri me Fondacionin Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit. Gjatë fjalës së saj ajo foli për marrëdhëniet e mira Shqipëri-SHBA, teksa tha se Shqipëria duhet të ekzistojë si një shtet sovran, i pavarur. Yuri Kim më tej u shpreh se në 1991 populli i …

Read More »

“Vendi i Shqiponjave”, ambasadorja Kim mesazhe në gjuhën shqipe: Bashkimi bën fuqinë

E pranishme në një aktivitet në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve Shqipëri-SHBA ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka dhënë disa mesazhe ku një prej tyre ishte në gjuhën shqipe, duke u shprehur se “Bashkimi bën fuqinë”. “Kemi kaluar shumë gjëra bashkë. Nga të gjitha veprimtaritë që kemi organizuar përgjatë kësaj jave, qofshin këto koncerte, kjo e sotmja …

Read More »

Pas vizitës në DASH, Gjekmarkaj : Ambasadorja nuk flet në mënyrë personale, ja çfarë u fol për Berishën

Deputeti i PD, Agron Gjekmarkaj pas kthimit nga SHBA, rrëfen takimet e zhvilluara atje dhe pritjen që iu bë në Departamentin e Shtetit. Ai u shpreh se SHBA nuk ka ndryshuar qëndrim lidhur me zhvillimet në Partinë Demokratike. Sa i përket  ish-kryeministrin Sali Berisha, ai tha se  u diskutua në parim “të shohim nga e ardhmja dhe jo nga e …

Read More »