Tag Archives: Ambasadorja Kim

SHBA krah Shqipërisë, Kim: 50 mln dollarë në mbështetje kundër sulmeve kibernetike, duhet të jemi gati

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim tha se 50 milionë dollarët  që vendi i saj i ka dhënë Shqipërisë për të forcuar mbrojtjen kibernetike është vetëm fillimi. “SHBA dënoi Iranin dhe shprehu mbështetjen e plotë për Shqipërinë përballë këtij sulmi. Duke filluar nga muaji korrik SHBA-të kanë dërguar vazhdimisht pa ndërprerje ekspertët tanë më të …

Read More »

Ambasadorja Kim i shkon në zyrë Presidentit, takim “kokë më kokë” me Bajram Begajn

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka mbërritur këtë të enjte në Presidencë. Bëhet me dije se Kim pritet të zhvillojë një takim me presidentin Bajram Begaj në zyrën e tij. Ende nuk dihen arsyet e takimit mes diplomates së SHBA dhe kreut të shtetit, ndëra në vijim pritet të zbardhen dhe diskutimet mes tyre. Ndërkohë ditën e djeshme Kim …

Read More »

Ambasadorja Kim: Shqipëria ndodhet në një pikë kritike, arsimi është po aq i rëndësishëm sa drejtësia!

Kim tha se mbështetja ndaj arsimit është po aq e rëndësishme sa mbështetja ndaj Reformës në Drejtësi dhe luftës ndaj korrupsionit, ndërsa shtoi se Shqipëria ka një të ardhme të jashtëzakonshme. “Shqipëria është në një pikë kritike. 31 vite nga fundi i komunizmit. Është një botë e ndryshme, nxënësit janë të ndryshëm, një e ardhme që duhet të jetë ndryshe. …

Read More »

Ambasadorja Kim: SHBA dhe Shqipëria po dokumentojnë krimet në Ukrainë

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim shprehet se SHBA dhe Shqipëria kanë një përgjegjësi të veçantë për të trajtuar atë që po ndodh në Ukrainë, krime të cilat po dokumentohen. Në një reagimi në faqen zyrtare të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, Kim shkruan se Shtetet e Bashkuara, Shqipëria, Bashkimi Europian dhe aleatët po gjurmojnë dhe dokumentojnë mizoritë dhe abuzimet …

Read More »

Takimi me Manjën, ambasadorja Kim: Diskutuam për reformën në drejtësi

Kim bën të ditur se SHBA mbështet fokusin e këtij viti, që ka të bëjë me eleminimin e mangësive dhe reduktimin e numrit të lëndëve të pazgjidhura në gjykatat administrative. Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim është takuar ditën e sotme me ministrin e Drejtësisë Ulsi Manjën. Kim zbulon se në takim kanë diskutuar për progresin dhe hapat e …

Read More »

Ambasadorja Kim shkon në zyrën e Nikollës

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim, po zhvillon një vizitë në kryesinë e Kuvendit. Diplomatja do të ketë një takim me kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla. Takimi vjen vetëm pak para mbledhjes së Këshillit të Legjislacionit ku do të diskutohen propozimet e PD për ndryshimet kushtetuese. Por edhe pas diskutimit të propozimit të PS-së për zgjatjen e mandatit …

Read More »