Sociale

Numri i vdekjeve Covid në të gjithë botën tejkalon 4 milionë, kryeson ShBA-të me numër rekord viktimash

Numri i të vdekurve si pasojë e koronavirusit të ri (COVID-19) në gjithë botën ka shkuar në mbi 4 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometers”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA, me 621.335 viktima. Pas SHBA-së radhiten Brazili me 525.229 vdekje, India me 403.310, Meksika 233.689, Peruja 193.389, Rusia …

Read More »

Mjekët e Traumës në qeli për ryshfet, Sindikata: Të ndalen arrestimet për show

Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetesor e sheh të tepruar arrestimin e dy mjekëve të spitalit të Traumës në Tiranë,  nën akuzë se kanë marrë ryshfet për operimin e 17-vjeçarit të plagosur në masakrën e Velipojës ku mbetën të vrarë katër persona. Më anë të një deklarate, Sindikata bën thirrje të ndalen burgosjet për show të punonjësve shëndetësor. Sindikata gjithashtu …

Read More »

Varianti Delta/ Imunologë: Prek të rinjtë, duhet të vaksinohen sa më shpejt

Imuniteti kolektiv ndaj coronavirusit nuk ka të ngjarë të arrihet pa vaksinimin e fëmijëve dhe adoleshentëve, ka paralajmëruar Shoqata Gjermane e Imunologjisë (DGfI). “Imuniteti kolektiv zakonisht mendohet të arrihet kur 60 deri në 70 për qind e popullsisë mbrohet nga patogjenët. Por kjo supozon se virusi nuk mund të riprodhohet në ata individë”, ka thënë zëvendëspresidenti i DGfI, Reinhold Foerster, …

Read More »

Pandemia uli ndjeshëm numrin e azilkërkuesve në Shqipëri

Numri i azilkërkuesve në Shqipëri pësoi një rënie të ndjeshme në 2020-n, që përkoi me periudhën e pandemisë. INSTAT raportoi se në 2020 rezultojnë 2.232 azilkërkues në Shqipëri, duke pësuar rënie me 66,0%, krahasuar me vitin 2019. Azilkërkuesit me origjinë nga Siria dhe Iraku rezultojnë respektivisht 876 dhe 339 azilkërkues, duke zënë 54,4% të azilkërkuesve gjithsej Azilkërkuesit në Shqipëri Azilkërkuesit …

Read More »

Kishte pasur vetëm një lidhje të shkurtër me të, ‘ishi- i dashuri’ ja nxin jetën (Deklarimet e tmerrit në polici)

A.D i humbi telefoni në rrethana të paqarta. Por ndonëse e denoncoi si të vjedhur, nuk u desh shumë punë që ta kuptonte se aparati i ishte rrëmbyer nga ish i dashuri, që mbasi aksesoi aparatin dhe mori prej andej fotografitë personale të 30 vjeçares nisi nga kërcënimet. “Ishte një histori e shkurtër me N. P pohoi më pas në …

Read More »

U dëmtojnë tokat e mbjella me mjetet e rënda, banorët e Krapsit në protestë

Banorët e fshatit Kraps në qytetin e Fierit kanë protestuar ditën e sotme për dëmtimin e tokave të tyre të mbjella nga mjetet e rënda të cilat do të shtrojnë rrugën e “Gjorgozit”. Banorët shprehen për FaxNews se përpara pesë viteve u gjendën në të njëjtën situatë, pasi tokat e tyre u dëmtuan nga mjetet e rënda të ushtrisë, të …

Read More »

Bashkia i zhvendosi larg qytetit, tregtarët e Durrësit në protestë

Ditën e sotme tregtarët e fruta-perimeve të Durrësit të cilët shisnin në zonën e Markatës kanë dalë në protestë në tregun ku Bashkia i zhvendosi të quajtur “Fusha e rërës” duke thënë se nuk mund të tregtojnë mallrat në këto kushte të vështira. Kujtojmë se 4 ditë më parë Bashkia e Durrësit u dërgoi shkresën për tu zhvendosur nga zona …

Read More »

Vijojnë zjarret në Vithkuq, digjen pisha dhe shkurre

Zjarret vazhdojnë të jenë të pranishme në Vithkuq të Korçës. Për më tepër se 24 orë, flakët kanë vijuar të djegin pisha dhe shkurre. Për shkak të situatës, janë shtuar forcat për fikjen e zjarrit. Raportohet se përveç banorëve të Vithkuqit, kanë ardhur në ndihmë punëtorët e shërbimeve të njësive administrative Vithkuq, Mollaj dhe Drenovë e po ashtu detashmenti i …

Read More »

Zjarr në Vithkuq të Korçës, digjen 1 ha pyje dhe shkurre

Vatrat e zjarrit prej tre ditësh vijojnë të jenë aktive në zonën e Vithkuqit në Korçë. Deri më tani, janë shkrumbuar nga flakët 1 ha pishë e shkurre, në vendin e quajtur Maja e Jankës. Ndërkohë, vijojnë ndërhyrjet me mjete rrethanore nga zjarrfikësit, për izolimin e vatrave aktive, pasi terreni i vështirë, e bën të pamundur ndërhyrjen e mjeteve që …

Read More »