Kryesore

Gripi i shpendëve zbulohet dhe në Fier, groposen 120 krerë pula, rosa dhe pata

Shfaqen rastet e para të gripit të shpendëve në Shqipëri. Në fshatin Adë të Fierit është zbuluar vatra e gripit të shpendëve, ndërsa sipas autoriteteve ato janë asgjesuar dhe zona është dezifektuar. Sipas raportimeve, mbi 100 shpendë, kryesisht pula fushe, më pas gjela deti, rosa dhe pata, kanë rezultuar të prekur nga gripi i shpendëve. Mësohet se ato janë asgjesuar. …

Read More »

Arrestimet e funksionarëve të lartë shtetërorë, Çipa: Është ajo çfarë shqiptarët kanë pritur prej vitesh

I ftuar në emisionin “Pushteti” në ‘Fax News’, nga gazetarja Juela Meçani, analisti i njohur Aleksandër Çipa ka folur në lidhje me aktualitetin politik dhe jo vetëm në vendin tonë. Duke u përqendruar kryesisht tek arrestimet më të fundit të SPAK të disa funksionarëve të lartë shtetërorë, ku ai më i fundit ishte sot i arrestimit të kryebashkiakut të Lushnjes, …

Read More »

Këmbimi valutor, 7 korrik 2021

Monedha e eurozonës, shitet sot me 122.7 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 103.6 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 143 lekëve. Dollari kanadez këmbehet në tregun valutor me 84 lekë. Franga zvicerane kap vlerën e 112 lekëve. Dhe së fundmi jeni japonez, shitet me 0.93 lekë. Zbuloni më tej çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare më tej tarifat e arit, argjendit, linjave ajrore dhe telefonike, të cilat njëlloj kanë pësuar një rritje të ndjeshme. Më poshtë …

Read More »

Horoskopi i së mërkurës, njihuni me parashikimin e yjeve për ditën e sotme

Dashi Një lajm i mirë ka për t’ju lumturuar dhe në të njëjtën kohë duhet të vendosni se çfarë të bëni. Jo gjithmonë keni mundësinë për raste të tilla. Janë hapur rrugë të reja dhe konsiderojeni këtë mundësi si mënyrën më të mirë për një të ardhme. Demi Një periudhë pozitive për ju dhe dita ju premton shumë momente emocionuese. …

Read More »

“Nafora e Kombit’, poezia kushtuar poetit Petrit Ruka

Nga Kristo  ÇIPA – Të nderuar miq, Nëpër ligjërimet e vdekjes, mes psherëtimave të lënduara të shpirtit, nën cipullin e zi të ditës së sotme, po përcjellim më të ëmblin ndër gjithë poetët shqiptarë, arshivistin dhe fidan-rritësin më të zellshëm të baladave shqiptare, të pikuarin e ëndjes labe, Petrit Rukën. Të qoftë mjaltë balta jonë! Nafora e kombit Përmidis lotit …

Read More »

Ceremonia e pritjes zyrtare, me rastin e anëtarësimit të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit, Rama nxjerr pamjet

Në ambientet e “Pallatit të Brigadave” në kryeqytet po mbahet sot ceremonia e pritjes zyrtare, me rastin e anëtarësimit të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit, si anëtare e përkohshme. Në pamjet e shpërndara në faqen zyrtare të Kryeministrit, shihen të jenë prezentë përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, akademikë, ministra, ish-ministra të jashtëm, deputetë të mazhorancës apo opozitës …

Read More »

Katër ton drogë, prokuroria kërkon 90 vjet burg për shqiptarët e italianët e arrestuar

Prokuroria ka kërkuar 90 vjet burgim për të arrestuarit e një mega operacioni të akuzuar për “lumenj droge” nga Shqipëria në Leçe e Brindizi të Italisë. Më 27 maj të një viti më parë u arrestuan 9 persona. Pesë nga këta përfunduan në burg, katër të tjerët në arrest shtëpie dhe sot të gjithë janë në bankën e të akuzuarve …

Read More »

Si u bënë valët e të nxehtit, “vrasësi” i heshtur i ndryshimeve klimatike

Nga Friederike OTTO -* Thyerja e rekordeve të nxehtësisë çdo verë, vështirë se përbëjnë më lajm. Ne e dinim që kjo do të ndodhte në një botë që po ngrohet me shpejtësi, dhe kështu ka ndodhur. Por ajo që bie në sy tek raportimet e mediave në lidhje me valët e të nxehtit që ka përvëluar ditët e fundit disa pjesë të Amerikës së Veriut, është hezitimi për ta lidhur atë me ndryshimin e klimës. Dhe kjo është shumë zhgënjyese, po të kihet parasysh se shkenca ka …

Read More »

SPAK jep njoftimin zyrtar për arrestimin e Fatos Tushes dhe zyrtarëve në Lushnje

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka kryer hetime në kuadër të procedimit penal nr. 199 datë 22.07.2020 në bazë të materialit referues nga policia gjyqësore, dhe ka vijuar hetimet për veprat penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike” dhe “Shpërdorim i detyrës”, “Falsifikim i dokumentave” parashikuar …

Read More »