Shkenceknologji

iPhone 14 vjen në muajin shtator, zbulohen disa prej detajeve

Për iPhone 14 po flitet që një kohë të gjatë dhe si duket kjo do të vazhdojë deri në muajin shtator, kur do të “shoh dritën e ditës”. Megjithatë, disa detaje rreth kësaj pajisjeje tashmë dihen. Duke pasur parasysh faktin se ky është një iPhone krejtësisht i ri, fansat po e presin me padurim dhe këtë herë Apple do të …

Read More »

Google i jep prioritet Web3 dhe boomit të teknologjisë blockchain

Biznesi Cloud i Google do të ndërtojë një ekip për krijimin e shërbimeve për zhvilluesit e aplikacioneve blockchain ndërsa kompania përpiqet të përfitojë nga popullariteti në rritje i kriptomonedhave dhe projekteve të ngjashme. Zëvendës presidenti i Google Cloud Amit Zavery ju tha punonjësve në një e-mail ditën e Premte se ideja e tij ishte ta bënte Platformën Google Cloud si …

Read More »

Një javë pushim nga mediat sociale përmirëson shëndetin mendor

Personat që ndalojnë përdorimin e rrjeteve sociale edhe për një javë tregojnë një përmirësim të dukshëm në gjendjen shpirtërore dhe shëndetin mendor , p.sh. në ankthin dhe depresionin e tyre, sipas një studimi të ri shkencor britanik . Studiuesit në Universitetin Bath, të udhëhequr nga Dr. Jeff Lambert i Departamentit të Shëndetësisë, i cili publikoi studimin në Cyberpsychology, Behavior and …

Read More »

Rama: Brenda 2 vitesh realizojmë një sistem të inteligjencës artificiale

Në një takim të zhvilluar ditën e sotme me përfaqësues të bankave të nivelit të dytë kryeministri Edi Rama u shpreh se qeveria po punon që brenda 2 vitesh të krijojë një sistem të inteligjencës artificiale siç është Siri. “Ne nuk do ndalemi këtu në anën tonë. Çfarë po bëjmë sot është po punojmë për një sistem të inteligjencës artificiale …

Read More »

Këta dronë po mbjellin 40,000 pemë çdo ditë për të luftuar shpyllëzimin

Një kompani australiane po lufton shpyllëzimin duke kombinuar inteligjencën artificiale me farat e projektuara posaçërisht të cilat mund të hidhen në tokë nga lart në qiell. Sipas Andrew Walker, CEO dhe bashkëthemelues i AirSeed Technologies, secili nga dronët e kësaj kompanie mund të mbjellë mbi 40,000 bishtaja farë në ditë. “Në krahasim me metodologjitë tradicionale, kjo është 25 herë më …

Read More »

Një mollë shqiptare në gjigandin “Apple” në Kaliforni

Ennio Dybeli është i pari shqiptar që bëhet pjesë e headquarter-it në kompaninë “Apple” në Kaliforni. Gjeniu 28-vjeçar i elektronikës është pjesa e stafit të ngushtë të designer pas një oferte fantastike. Djaloshi që lindi dhe u shkollua në Tiranë në të gjitha ciklet e arsimit shqiptar ka arritur një super sukses falë talentit dhe përkushtimit. Historia e veçantë e …

Read More »

Twitter teston Circle, një opsion postimesh për ‘njerëzit e përzgjedhur’

Twitter ka filluar testimin e opsionit “Circle” i cili lejon postime për një grup “më të vogël” njerëzish deri në 150 persona. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, opsioni “Circle” (Rrethi) është i ngjashëm me listën e miqve të ngushtë në Instagram. Kështu, kur një përdorues bën një postim vetëm për “Rrethin” e tij, vetëm një grup i zgjedhur njerëzish …

Read More »

Kjo video tregon se si riciklohen iPhone-ët e vjetër

Në vitin 2018, Apple prezantoi “Daisy-n” – një robot i aftë për të çmontuar iPhone-at për të ricikluar pjesët e pajisjes. Tani, falë YouTuber-es, Sara Dietschy, mund ta shohim nga afër çdo hap që Daisy bën për të çmontuar me kujdes një iPhone. Dietschy u ftua të vizitonte një nga objektet e Apple në Teksas ku kompania riciklon pajisjet e …

Read More »

Aplikacionet e shëndetit mendor mbrojnë privatësinë e përdoruesve

Si kategori, aplikacionet e shëndetit mendor mbrojnë më së paku privatësinë e përdoruesve se sa shumica e llojeve të tjera të aplikacioneve, sipas një analize të re nga studiuesit në Mozilla. Aplikacionet e lutjeve gjithashtu kishin standarde të dobëta të privatësisë, zbuloi ekipi, transmeton Telegrafi. “Shumica dërrmuese e aplikacioneve të shëndetit mendor dhe lutjeve jashtë jashtëzakonisht rrëqethëse”, tha në një …

Read More »

FIFA 22 do të jetë falas për poseduesit të Play Station Plus

Përveç FIFA 22, anëtarët e PlayStation Plus mund të shijojnë gjithashtu Tribes of Midgard dhe Curse of the Dead Gods dhe lojërat do të jenë të disponueshme nga 3 maji. Oferta e këtij muaji përfshin gjithashtu një paketë bonus FIFA 22 FUT, ekskluzivisht për përdoruesit e PlayStation Plus që tashmë kanë të instaluar FIFA 22. Paketa FIFA 22 FUT përfshin …

Read More »