Shendet

5 gënjeshtra për lumturinë që ndikojnë në shëndetin tonë mendor

     Hulumtimet e neuroshkencës zbulojnë se shumë nga ato që jemi të trajnuar të besojmë se do të na bëjnë të lumtur mund të dëmtojnë trurin tonë, të ngatërrojnë mendjet tona dhe të na bëjnë më të prekshëm ndaj depresionit. Psikiatri Daniel Amen, një neuroshkencëtar zbulon 5 nga gënjeshtrat më të zakonshme rreth lumturisë që ai beson se përfundimisht i …

Read More »

Kanceri i mushkërive mund të shihet edhe në fytyrë

Simptomat e kancerit të mushkërive nuk shfaqen në fazat e hershme të kësaj sëmundjeje të rëndë Kur shfaqen simptomat, zakonisht është një kollë e vazhdueshme që nuk ndalet për ditë të tëra. Për më tepër, kjo kollë vetëm përkeqësohet me kalimin e kohës. Megjithatë, një shenjë tjetër mund të tërheqë vëmendjen për një sëmundje malinje të mushkërive, që është pamja …

Read More »

5 fjalitë që duhet t’i thoni një personi që vuan nga çrregullimet e ankthit

Mendja e njeriut është shumë më komplekse dhe e mistershme, nga ajo që guxojmë të imagjinojmë. Mjafton një këngë, aroma e një parfumi apo fytyra e një të panjohuri, dhe automatikisht ajo aktivizon një seri qëndrimesh mbrojtëse, përballë një rreziku që nuk ekziston. Sipas hulumtimeve të fundit, e shkuara, më konkretisht periudha nga fëmijëria deri në adoleshencë, është e tejmbushur …

Read More »

Njerëzit me këtë grup gjaku ‘kujdes’ nga humbje kujtese

Një studim me mbi 30.000 njerëz, ka zbuluar lidhjen midis një grupi gjaku, dhe simptomave të para-demencës. Sipas tij, njerëzit që kanë grupin e gjakut AB, mund të kenë më shumë gjasa të vuajnë nga humbja e kujtesës me kalimin e moshës. Lloji relativisht i pazakontë i gjakut, që gjendet tek rreth 4 për qind të njerëzve, po lidhet tani …

Read More »

191 infektime të reja me Covid në Shqipëri

191 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Shifra e infektimeve vjen pas 1743 testime të kryera gjithsej, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Shqipërisë. 72 raste të reja janë konfirmuar në Tiranë, 14 në Fier, 11 në Sarandë, 10 në Durrës, 9 në Vlorë, nga 7 qytetarë në Elbasan, Gjirokastër, nga 5 qytetarë në …

Read More »

A po na çon Omicron më pranë imunitetit të tufës?

A na çon Omicron më pranë imunitetit të tufës kundër COVID-19? Ekspertët thonë se nuk ka gjasa që varianti shumë i transmetueshëm, ose ndonjë variant tjetër, të çojë në imunitet të tufës. “Imuniteti i tufës është një koncept i pakapshëm dhe nuk vlen për koronavirusin,” thotë Dr. Don Milton në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit të Maryland. Imuniteti i …

Read More »

Komiteti i Ekspertëve redukton afatin e dozës përforcuese, ulet koha e izolimit

Komiteti i Ekspertëve është mbledhur në kuadër të vlerësimit të situatës epidemiologjike dhe masave kufizuese antiCovid në fuqi. Në mbledhjen e fundit, komiteti vendosi të reduktojë periudhën e vaksinimit me dozën e tretë të përforcuese nga 6 muaj në 5 muaj pas dozës së dytë. Lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastrilu. Njëherazi, komiteti ka …

Read More »

Manastirliu: Punimet në Spitalin e Sëmundjeve të Brendshme mbarojn brenda vitit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar punimet që po kryhen për ndërtimin e Spitalit të Ri të Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, ku deklaroi se investimi pritet të përfundojë brenda pak muajsh. “Në Spitalin e ri të Sëmundjeve të Brendshme pamë se si kanë evoluar punimet në këtë spital dhe tashmë jemi afër fundit. Themi afër …

Read More »

Mjekët mbushin recetat mjekësore, depot farmaceutike i shpërblejnë me “zarfe”

Altini [emri i tij është ndryshuar], infermier në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, e mban mend shumë mirë takimin e tij të parë me drejtorin e depos farmaceutike ku bën aktualisht një punë të dytë. “Në takimin e parë që pata me drejtorin gjeneral të depos farmaceutike, folëm për kontaktet që unë kam në spital,” kujton ai. “Duke …

Read More »

Mjekja: Kjo kategori duhet të konsumojë 60 gramë në ditë nga ky suplement

Albana Daka, mjekje nutricioniste ndau në rubrikën“Abc-ja e shëndetit” disa këshilla që duhet të kenë parasysh personat që merren me aktivitet fizik. Ajo shpjegoi se krahas ushtrimeve, duhet t’i kushtohet vëmendje dhe regjimit ushqimor. Nëse ushtrimet nuk kombinohen me ushqyerjen e duhur, mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin. Nutricionisjta shtoi se nuk duhet abuzuar gjithashtu dhe me suplementet …

Read More »