Shendet

Dy vjet Covid-19/ Manastirliu rrëfen momentet e vështira në pandemi

Edhe Shqipëria duket se e kaloi fazën kritike të pandemisë. Dy vite nga zbulimi i rasteve të para me koronavirus, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, gjatë një interviste për A2 CNN rrëfen se si u përballua situata, momentet më të vështira, por edhe për fundin e masave anti-covid. Mes vendeve te botës, edhe Shqipëria kaloi kohë vështira pandemi, nga sfidat …

Read More »

Dy vite nga regjistrimi me Covid-19 në Shqipëri, bilanci i pandemisë

Sot shënohen dy vite nga konfirmimi i ekzistencës së Covid-19 në Shqipëri. Dy rastet e para me koronavirus ishin babë e bir. Virusi u shfaq fillimisht në Kinë në fund të vitit 2019 dhe më pas u përhap në të gjithë botën. Covid-19 ka marrë shumë jetë njerëzish. Ky është bilanci i dy viteve pandemi në Shqipëri: Jetë të humbura- …

Read More »

Ja pse shkaktohen aknet në vende të ndryshme të trupit!

Trupi i njeriut është i ndarë në zona të ndryshme dhe shfaqja e akneve në çdo zonë lidhet me sëmundje apo probleme të ndryshme shëndetësore Zona 1: Hormonet Zona 1 është për mjekrën dhe qafën. Aknet në këtë zonë paralajmërojnë se keni shumë stres, probleme me gjëndra në veshka, apo keni konsumuar shumë pije freskuese, transmeton Telegrafi. Zona 2 dhe …

Read More »

Manastirliu me pedagogë të Mjekësisë dhe Infermierisë: Hapet dega e re

Në Ditën e Mësuesit, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Fakulteti i Shkencave Mjekësore Teknike, ka bërë me dije çeljen e programit të ri të masterit ‘Infermieri në Familje’.Manastirliu tha se infermierët e parë të specializuar në këtë degë do të diplomohen këtë vit, teksa theksoi se ky specialitet, do të jetë shumë i kërkuar në shërbime, …

Read More »

“Pilulat e jodit” në rast sulmi bërthamor, ekspertët tregojnë

Sulmi në termocentralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia shkaktoi në disa vende duke përfshirë dhe Italinë një vrapim në farmaci në kërkim të tabletave te jodur kaliumit, një përbërje që përdoret si ilaç kundër hipertirodizmit dhe si faktor mbrojtës në rast të emetimeve të rrezatimit. Këto janë tableta që zvogëlojnë efektet negative në shëndetin e njeriut të ekspouzuar ndaj rrezatimit …

Read More »

Mjeku i njohur tërheq vëmendjen: Për këtë sëmundje serioze

 Nga Alket Koroshi, mjek nefrolog Artriti reumatoid është sëmundja më e shpeshtë nga grupi i sëmundjeve që prek sistemin muskuloskeletik, e cila prek 1 deri në 3% të popullatës mbi 15 vjeç. Është sëmundje kronike, multisistemike, deri tani me shkaqe jo të njohura mirë. Artriti karakterizohet nga inflamacioni i vazhdueshëm i cipës sinoviale, është membranë që mbështjell artikulacionet, sjell dëmtim …

Read More »

Dita Botërore e Dëgjimit, Manastirliu nga QSUT: Kryhen 20 impiante kokleare

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në Ditën Botërore të Dëgjimit, ka vizituar në QSUT fëmijët të cilët i janë nënshtruar procedurës së impiantit koklear, për rikuperimin e dëgjimit. Manastirliu bëri me dije së janë kryer 20 procedura të impiantit koklear, teksa theksoi se këtë vit do të vijojë financimi i procedurës së kushtueshme për fëmijët e lindur …

Read More »

Manastirliu jep lajmin e mirë nga Pediatria e QSUT

Ulen rastet e shtrimeve Covid në spitalin pediatrik në QSUT. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu,e ka ndarë këtë lajm të mirë me stafin e mjekëve dhe infermierëve, duke theksuar se ambientet e reja kanë përmirësuar akoma më shumë shërbimin ndaj fëmijëve. “Unë besoj që ka influencuar dhe fakti që ulja e kurbës së infektimeve patjetër që kanë …

Read More »

Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja anti-Covid: Hiqet ora policore

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur lehtësimin e masave anti-Covid në vend. Duke vlerësuar se situata në javët e fundit ka ardhur drejt përmirësimit, ata vendosën që të hiqet ora policore. Zëvendësministrja Mira Rakacolli tha se pavarësisht lehtësimit të kufizimeve, do të vijojë monitorimi dhe efektet që mund të shkaktojë vendimi i sotëm. Një tjetër vendim i ekspertëve ishte reduktimi …

Read More »