Reportazhe

Reportazh/ Ritet pagane dalin nga tuneli i Qafës së Skërficës. Përfundon me sukses edicioni i 6-të i Festivalit të Riteve Gjirokastër 2022.

Megi Loloçi Përfundon me sukses të plotë edicionit të 6-të i Festivalit të Riteve Gjirokastër 2022, një veprimtari kulturore, foklorike dhe tipologjike që organizohet Qendra Kulturore Mediatike Antigonea, me mbështetje të Ministrisë së Kulturës dhe Bashkisë Gjirokastër, nën kujdesin e drejtpërdrejt të ministres Elva Margariti dhe kryetarit të bashkisë Flamur Golemi, Në programin e Festivalit të Riteve – Gjirokastër-2022 u …

Read More »

Lunxhëria visi me heshtje dhe kambana me gjuhë

Aleksandër Çipa Zoti e krijoi botën për shkak të vetmisë,- shkruan diku rumunofrancezi Emil Cioran. Sepse e ndjeu si askush se çështë të jesh i Vetëm. Duke ecur në këtë fillim ditësh të vapta nëpër Lunxhëri, lehtësisht në meditim të mbetet konstatimi se përgjithësisht viset janë të Vetme, si bota. Sa të shumta janl të vetmet në përbashkësinë ekzisguese!!! Lunxhëria …

Read More »

“NËNSHTRIMI I DETYRUAR”- Reportazh mbi të padukshmit e heshtur të qytetit tim…

NËNSHTRIMI I DETYRUAR – Rreportazh mbi të padukshmit e heshtur të qytetit tim Eris Rusi Në lagjen 4 të qytetit të Korçës, është bërë zakon të shoh në orare të rregullt, para se makinat që ngarkojnë mbeturinat nga koshat e plehrave të hyjnë në veprim, një çift rom që merr me radhë kazanët e zonës përqark. Zona në këtë pjesë …

Read More »

Ekonomia ilegale e kanabisit

Me qëllim rritjen e punësimit dhe ekonomisë, Kryeministri Edi Rama shpalli së fundmi nismën për legalizimin e kanabisit mjekësor. Por nisma e qeverisë erdhi në një kohë kur kultivimi i kanabisit rekreativ është konsoliduar në Shqipëri. Investimet në procesin e kultivimit, që nga farat e deri te kultivarët, kanë rritur prodhimin në më pak sipërfaqe. Kultivimi është diversifikuar në shtëpi …

Read More »

Kthimi i gurëpunuesve në fshatrat e Durrësit

NgaGëzim Kabashi Gurët e përdorur për qëllime ndërtimi në zonën e Ishmit po rikthehen si elemente në banesat dhe veprat artistike, por specialistët ngrenë zërin edhe për arsimimin e të rinjve me profesionet në shërbim të ndërtimit, turizmit dhe bujqësisë në një nga zonat më të bukura të bashkisë së Durrësit. Fred Tema është një nga gurgdhëndësit e pakët në …

Read More »

Të dhënat e reja mbi vendbanimet palafite në liqenin e Ohrit

NgaGëzim Kabashi Zbulimeve të shtëpive prej druri – palafite në fushën e Korçës, vitet e fundit u janë shtuar edhe tre site të tjera me palafite në bregun e liqenit të Ohrit. Mosha e dy prej tyre, sipas analizave të fundit arrin në rreth 5200 vjet para Krishtit, ndërsa siti i tretë në pjesën bregliqenore ka një moshë që shkon …

Read More »

Si u tentua rrëmbimi i Zelensky-t nga rusët, të pathënat e presidentit

Revista “Time” i ka kushtuar një reportazh presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, bazuar në dëshmitë presidentit dhe rrethit të tij më të ngushtë, mbi përjetimet e luftës ruse në Ukrainë, nga fillesat e deri në gjendjen aktuale ku sulmet vijojnë prej 24 shkurtit. Në reportazhin e “Times”, rrëfehen përjetimet e Zelensky-t në momentet e para kur nisi lufta, sulmet mbi qytetet ukrainase …

Read More »

‘Nëse ata nuk mbjellin, ne nuk bluajmë’: Sfidat e prodhimit të drithërave në Shqipëri

NgaBashkim Shala Dy dekada më parë, katër vëllezërit Xhafa nga Hasi vendosën që t’i investonin paratë e fituara nga emigracioni në Britani në ngritjen e një fabrike mielli – një ndërtesë e vetmuar 4-katëshe në të djathtë të rrugës që lidh qytezën e Krumës me Gjakovën. Asokohe, krahina e njohur dikur si hambari i verilindjes së Shqipërisë mbillte rreth 200 …

Read More »

Lufta në Ukrainë godet shpresën për ringjallje të turizmit në Durrës

NgaErjola Azizolli Pushuesit nga Ukraina e përfshirë në luftë me Rusinë dhe Polonia fqinje që ka pritur miliona refugjatë, zënë një vend të rëndësishëm mes të huajve që vizitojnë Durrësin në verë, por lufta ka zbehur shpresat e operatorëve turistikë për një sezon të sukseshëm. Në vijën bregdetare të plazhit të madh, nga Ura e Dajlanit deri në vendin e …

Read More »

-Një i panjohur në Himarë…

Nga Evis Gjyshja ……………… – Mmbase ndryshe nga shumica e atyre që kanë pasur rast të vizitojnë Ishujt Faroe, më ka ngelur në mëndje legjenda e Kopakonan, gruas fokë dhe monumenti i saj në ca shkëmbinj të vetmuar në njërin prej atyre ishujve… Para ca ditësh kishja parë dhe fotot e njërës prej shumë statujave të Neptunit nëpër botë. Ishin …

Read More »