Opinion

BIG BROTHER apo ” heronjtë” njëpërdorimësh

Çapajev Gjokutaj   Ditët e fundit ka patur shumë reagime kundër Big Brother Vip. Nuk e ndjek, ndaj nuk mund të them sa të drejta janë kritikat aq shpesh të përziera me nervozizëm dhe qasje sarkastike. Gjithsesi thelbi i tyre ngjan racional se lidhet me një problem ashtor për shoqërinë tonë: çfarë modelesh i ofrojmë publikut dhe sidomos të rinjve; …

Read More »

Brazili përballë Argjentinës

Çapajev Gjokutaj Pelé iku i përcjellë me respekt nga miliona sportdashës dhe i mbuluar me lavdi të merituar. Mes këtij nderimi të përbotshëm ra keq në sy përcjellja e lajmit nga një televizion argjentinas. “Lamtumirë Pelé, lojtari i tretë më i mirë në histori” titullohej lajmi që, më shumë se homazh për legjendën e futbollit, ishte cicmic rreth debatit: a …

Read More »

Për një nismë

Dashnor Kokonozi Nisma Thurrje, më ka bërë të kthej kokën që në fillimet e saj. E ndjek me sa mundem. Rregullisht më dërgojnë një lloj përmbledhje, relacioni apo letre informacioni të veprimtarisë së tyre, shprehin mendimet dhe opinionet për ngjarjet e ditës, shpalosin vizionin për të ardhmen. I ndjek se aktualisht nuk shoh shumë dritë në fund të tunelit Në …

Read More »

Presioni i Sali Berishës mbi drejtësinë po funksionon

Mero Baze Nëse doni të shikoni kurajën e drejtësisë së re përballë politikës, mund të shikoni gjyqin ndaj deputetit Ervin Salianji. Deputeti në fjalë është akuzuar se është i përfshirë në një proces të fabrikimit të një ngjarje që inkriminonte vëllain e deputetit Fatmir Xhafaj, me një personazh të stisur me nofkën “Babale”. Vepra penale ka të bëjë me shpifje …

Read More »

Shkëmbimet kulturore- Një nga shtyllat kryesore të diplomacisë kineze

Iljaz Spahiu Kina, vendi me popullsinë më të madhe në botë, është sot jo vetëm një superfuqi ekonomike e një lojtar i rëndësishëm në arën politike ndërkombëtare, por gjithashtu edhe një prodhuese, eksportuese dhe importuese e pakrahasueshme e produkteve kulturore. Eksplorimi dhe promovimi i kulturës tradicionale kineze ka qenë dhe mbetet një nga angazhimet më të rëndësishme në vend, me …

Read More »

SEZONI I RI, ME MERCENAR TË VJETËR MEDIATIK

Xhovan Shyti Mediat televizive kanë nisur fushatën e publicitetit duke anonçuar nisjen e sezonit të ri e së bashku me të edhe emisionet që publiku do të ndjekë në ditët vijuese. Është një sipërmarrje e shndërruar në praktikë standarte, nga viti në vit, dhe që, megjithë etiketimin theksueshëm për nisje të sezonit të ri, e reja në këtë mes është …

Read More »

Çfarë solidariteti meriton Irfani Hysenbelliu?!

|Nga Vladimir Muçaj: Dy ditë me rradhë, një zhurmë e madhe për një ndër pronat e Irfanit të  News 24  tv. Po i prishet një pjesë pishinave të ngritura mbi rërën e plazhit ku gjendet resorti i tij luksoz ” Prestigj”. Fadromat e IKMT-së kanë nisur prishjen.  Ajo që nuk shkon fare  në këtë ndërhyrje ka të bëjë vetëm me …

Read More »

ABSURDI I QEVERISE/ KUSH E KA PENSIONIN MBI 13. 200 LEKE NUK E MERR 3000 LEKESHIN E REZISTENCËS SOCIALE

Nga Xhovan Shyti Ne nje lajm te fundit te transmetuar nga media komunikohet se Qeveria ka planifikuar te rikthej pakten e Rezistences Sociale per shtresat ne nevoje, ku midis te tjereve perfshihen dhe marresit e pensioneve te ulta. Shuma e planifikuar ne pakete eshte dhenia e 3000 lekeve shtese per pensionist gje qe, sipas qeverise, behet per te kompesuar rritjen …

Read More »

Çfarë e ka “egërsuar” Sali Berishën?

Ka të paktën tri përbetime agresive të Sali Berishës prej protestës së 7 korrikut, që në një shoqëri normale do ngjallnin debat. E para, është që kryeministrin e vendit e shpall “armik” dhe premton se do ta trajtojë si armik. D.m.th., ose do ta vrasë, ose do ta përmbysë me dhunë. E dyta, është përbetimi që nuk do kërkojë kurrë …

Read More »