Letersi

Promovohet libri ‘Dheas të fjalës’ i Aleksandër Çipas

Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup sot u promovua libri “Dheas të fjalës” i gazetarit, analistit, poetit e publicistit nga Shqipëria, Aleksandër Çipa, raporton  kdp.mk. Publicisti Emin Azemi e vlerësoi lartë veprën e Çipës, duke i bërë një përmbledhje përmbajtes së saj nga lëmia e publicistikës. Gazetari Seladin Xhezairi, ndërkaq, tha se Çipën e njeh …

Read More »

“DHEAS TË FJALËS”, VEPËR ME HORIZONTE TË GJERA INFLUENCIMI

Nëse ndalemi pak minuta dhe ecim me sytë e mendjes gjithë përmbajtjene këtij libri, do të thoshim se Aleksandar Çipa, i ka sjellë publicistikës dhe mendimit letrar shqiptar një vepër me horizonte të gjera influencimi, sepse vet struktura e saj kap një rrafsh më të gjerë prefrencash shkrimore, ku autori arrin të bëjë mjeshtrinë e të shkruarit bukur me thellësinë …

Read More »

Kim Mehmeti: ‘Laureat i vitit’ dhe ‘Turpi i shekullit’!

Nga Kim Mehmeti Gazetarët më pyesin se ç’mendoj lidhur me ‘Antologjinë e poezisë moderne shqipe” të botuar në Tiranë, e ku nuk është përfshirë asnjë poet jashtë kufijve të Shqipërisë. Ku ta dish, mbase ky është rast i mirë që dëshmon se ne e rrënuam shtatoren e xhaxhit Enver, por jo edhe muret mendorë të ‘katundarisë’ sonë ideologjike që na ndanin …

Read More »

JANË ZBUKURUAR PLEHRAT NË ATDHEUN TIM

VISAR ZHITI – Janë zbukuruar plehrat në atdheun tim, s’janë vetëm lëkura patatesh, qepësh e gazetash të hedhura  apo këpucë të kalbura, apo mace të ngordhura. Janë shtuar plehrat dhe janë zbukuruar ngjyra – ngjyra si fundi i një ëndrre në mëngjes, letra çokollatash vezulluese, ambalazhe gjë a gjëzash, fotografi lakuriq artistësh të ndaluar, kuti të bukura pijesh të jashtme, …

Read More »

Mbi vjershën «Thomsoni dhe kuçedra» të Fan Nolit

Sevdai Kastrati Viti 1914 qe viti i mbrapshtë për Shqipërinë dhe shqiptarët. Atë vit, në fillim të qershorit, në Shijak rebelët turkomanë të nxitur nga xhonturqit në njërën anë, nga myftiu i Tiranës Musa Qazimi në anën tjetër dhe të përkrahur nga dervish Haxhi Qamili, nga shehu i Shijakut Hamdi Rubejka si dhe nga refugjatët myslimanë nga Bosnja (edhe boshnjakët …

Read More »

ANIMA e Dukagjinit si ftesë drejt shpirtit

Në ambientet e bibliotekës universitare të Fakultetit të Edukimit në Universitetin e Durrësit u përurua kolana “Anima” botuar nga shtëpia botuese “Dukagjini”. Takimi u moderua nga Dr. Manjola Zaçellari, pedagoge dhe njëherësh bashkëpunëtore e Dukagjinit, e cila u shpreh se puna cilësore e kësaj shtëpie botuese bën që ajo të qëndrojë në pararojë të botimeve, si dhe të luajë një …

Read More »

“DIELLI” ME SHQIPTARËT NË GREQI

Keti Bandilli, mësuese e gjuhës shqipe në Hania, Kretë të Greqisë, në një rrëfim ekskluziv për Diellin e Vatrës në New York, dhënë Editorit Sokol Paja, shpjegon me detaje punën edukative e patriotike për mësimin e gjuhës, kulturës, historisë e traditës shqipe në Kretë dhe aktivitetet sociale e kulturore në dobi të komunitetit shqiptar në Hania, Kretë të Greqisë. SHKOLLA …

Read More »

DEMOKRACI, POR …PERSEKUTORËT MBROHEN

Sadik Bejko Më poshtë janë kopertinat e disa librave mbi jetën dhe krijimtarinë e Vilson Blloshmit dhe të Genc Lekës të përgatitura prej meje. Libra ku jepet krijimtaria dhe jeta e dy poetëve martirë Vilson Blloshmi dhe Genc Leka. Botime të plota te renditura me shenime, me studime, një krijimtari e nxjerrë nga arkivat e Sigurimit të Shtetit, që (e …

Read More »

Nuk ka Panteon për Molierin!

Dashnor Kokonozi Atij i blatohen të gjitha nderet. Deri edhe frëngjishtja quhet “gjuha e Molierit” por për të nuk ka vend të Panteon. Aty ku janë njerëzit më të shquar të kombit. Problemi u ngrit në shkurt 2021 me rastin e 400 vjetorit të lindjes, u ngrit edhe këtë muaj të shkurtit 2023 me rastin e 350 vjetorit të vdekjes. …

Read More »

PESËDHJETË E TREVJETORI I UNIVERSITETIT TË PRISHTINËS “HASAN PRISHTINA”

Rexhep Qosja Kushtet në të cilat u krijua Student i brezit të parë të studentëve të Universitetit të Prishtinës; i doktoruar në brezin e parë të të doktoruarve në Universitetin e Prishtinës; pedagog i estetikës gjatë sa e sa viteve në Universitetin e Prishtinës; mentor i shumë kandidatëve të paraqitur për të bërë dhe mbrojtur doktoraturën në Universitetin e Prishtinës; …

Read More »