Lajmi Fundit

Protestuesit qëllojnë me shishe kryeministrin Abazoviç

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç raportohet se është qëlluar me një shishe, gjatë një tubimi në Belvedere. Sipas mediave vendase. Një grup protestuesish të cilët e quajnë qeverinë aktuale të Malit të Zi si “qeveri kukull”, kanë protestuar me pankarta kunder kryeministrit. Madje drejt Abazoviçit është hedhur edhe një shishe, por që nuk e ka prekur atë. Qytetarëve …

Read More »

Gjuha shqipe futet si lëndë me zgjedhje në Universitetin e Harvardit

Për herë të parë gjuha shqipe është futur si lëndë me zgjedhje në Universitetin e Harvardit, për të gjithë studentët e të gjitha niveleve. Lajmin e ka bërë të ditur Faton Limani, i cili punon si administrator departamenti në këtë universitet. Sipas tij, lënda e gjuhës shqipe do të ofrohet gjatë tërë vitit në tre nivele – njohuri fillestare (elementary), …

Read More »

Siguria ushqimore, AKU fushatë për ndërgjegjësimin e të rinjve

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, (AKU) po intensifikon punon në çdo drejtim për rritjen e sigurisë ushqimore. Orët edukative, pjesë e Fushatës Kombëtare për ndërgjegjësimin e të rinjve nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, këtë herë janë ndalur larg qendrës së Tiranës, pranë nxënësve të shkollës 9 vjeçare “Fehti Vogli”, Baldushk. Specialistët e AKU-së, gjatë bashkëbisedimit që zhvilluan me fëmijët, vunë theksin …

Read More »

Kumbaro: Punime intensive për rikualifikimin e parkut ujor në Drilon

Në Drilon, Pogradec, një nga mrekullitë që natyra ka krijuar buzë liqenit të Ohrit, ka nisur puna intensive për rikualifikimin e parkut ujor. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro inspektoi sot punimet që po kryhen në këtë park, që tërheq mijëra vizitorë gjatë gjithë stinëve të vitit. Përfaqësuesi i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF), Bledi Hoxha tha se “një …

Read More »

Manastirliu çel Sesionin Special të Komitetit Rajonal të OBSH për Europën

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në cilësinë e Presidentes të Sesionit të 71-të të Komitetit Rajonal të Europës të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, hapi Sesionin Special të këtij Komiteti, në një seancë të jashtëzakonshme, që po mbahet në Kopenhagen të Danimarkës, për emergjencën shëndetësore në Ukrainë dhe në vendet fqinje. Sesioni special i Komitetit Rajonal të Europës …

Read More »

Rama: Pediatria e re në Spitalin e Fierit, shërbim shumë më cilësor

Një tjetër investim nga qeveria në kuadër të modernizmit të sistemit shëndetësor është edhe Pediatria e re në Spitalin e Fierit. Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot foto nga Pediatria e re, e cila tashmë ofron shërbim shëndetësor shumë më cilësor për të gjithë pacientët e vegjël. “Mirëmëngjes dhe me Pediatrinë e re në Spitalin e Fierit, me kushte shumë …

Read More »

Macron dhe Scholz duan ta afrojnë Ballkanin Perëndimor me BE-në

Gjermania dhe Franca duan të forcojnë më tej aftësinë e Evropës për të vepruar, sidomos në politikën e jashtme dhe të sigurisë. Këtë e theksuan kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti i rizgjedhur francez Emmanuel Macron, i cili bëri të hënën në Berlin vizitën e tij të parë jashtë vendit në mandatin e dytë. Të dy politikanët siguruan se i …

Read More »

Kërkoi favore seksuale në këmbim të vendimit, KPK shkarkon gjyqtarin

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Gjykatës së Gjirokastrës, Guximtar Boçi. Në vitin 2016 kur Boçi asokohe ishte kryetar i Gjykatës së Gjirokastrës, në një audio-përgjim i kërkonte favore seksuale një gruaje 40-vjeçare në këmbim të dhënies së vendimit për një çështje pronësie. Këshilli i Lartë i Drejtësisë e shkarkoi Boçin nga detyra e kryetarit …

Read More »

31 deputetë bojkotuan mbledhjen, Alibeaj e plotësoi kuorumin

Deputeti Enkelejd Alibeaj mblodhi dje grupin parlamentar të PD, për të diskutuar lidhur me draftin e propozuar për zgjedhjen e presidentit të ri. Mbledhjen e thirru e bojkotoi pjesa dërrmuese e deputetëve, ndërsa 21 të tjerë ‘iu bindën’ Alibeajt duke marrë pjesë në diskutime. Çka do të thotë se deputeti nuk kishte kuorumin e plotë për të vijuar mbledhjen. Sipas Panorama.al, …

Read More »

Kim Jong Un i dërgon letër Putiniti dërgon letër Putinit çfarë i shkruan

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, i ka dërguar një letër homologut të tij rus Vladimir Putin në “Ditën e Fitores”. Mediet e huaja raportojnë se me rastin e 77-vjetorit të fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste, Kim Jong ka shprehur solidaritet me Rusinë dhe popullin rus që synojnë eliminimin e forcave armiqësore. “Populli rus arriti një fitore …

Read More »