Lajmi Fundit

Zgjedhja e Presidentit/ PS seancën e parë më 16 maj në Kuvend

Në konferencën e kryetarëve, PS propozoi datën 16 maj, si datë për raundin e parë të votimit në Kuvend për Presidentin e ri të Republikë. Propozimi u bë nga deputetja e PS, Klotilda Bushka, e cila apeloi palët të lënë mënjanë retorikën politike ne këtë mbledhje. “As paragjykimet as komentet s’i takojnë konferencës, duhet të vendosin fillimin e procedurës dhe …

Read More »

Masakroi me thikë 60-vjeçarin pas sherrit në lokal, lihet në burg

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 37-vjeçarin, Olgert Dhimitri i cili akuzohet se vrau me thikë 60-vjeçarin Ilir Kapo në një lokali në Tiranë, raporton gazetarja e Panorama, Nikoleta Kovaçi. Olgert Dhimitri mësohet se ka deklaruar në seancën gjyqësore se nuk mban mend asgjë dhe se ndihet i penduar. Dhimitri, të shtunën vrau me thikë nën efektin e alkoolit …

Read More »

Lufta e Ukrainës nxit krizën ushqimore në Afrikë, mbi 2 mln fëmijë rrezik nga uria

Lufta e Ukrainës ka nxitur një krizë karburanti në vendet afrikane, e përkeqësuar nga një rënie në fondet e donatorëve për agjencitë e ndihmës. Agjencitë e Kombeve të Bashkuara po paralajmërojnë se rritjet e çmimeve të shkaktuara nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia do të përkeqësojnë krizën ushqimore në Afrikë, ku dhjetëra miliona njerëz tashmë janë zhytur në varfëri ekstreme nga pandemia …

Read More »

Rama sot në Bruksel, axhenda

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar sot drejt Brukselit, ku do të pritet nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Joseph Borrell. Rama do të marrë pjesë në konferencën e VI të Brukselit me dokus mbështetjen e së ardhmes ndaj Sirisë dhe Rajonit. Ai do të takojë edhe komisionerin Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Várhelyi, përveç …

Read More »

Plani për Butrintin, Margariti: Asnjë nga anëtarët e bordit jo pagesë ekstra

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka folur rreth marrëveshjes së Ministrisë me AADF për planin e menaxhimit të Parkut Kombëtar të Butrintit. E ftuar në “Log” në Abc News, ajo u shpreh se bordi i ngritur do të punojë vullnetarisht dhe asnjë nuk do të marrë pagesë ekstra, përfshirë edhe vetë Margariti. “Bordi do të punoj me pjesëmarrje vullnetare, asnjë …

Read More »

DW: Shqipëria në vijën ‘e kuqe’ të ndryshimeve klimatike

Rajoni i Ballkanit Perëndimor është vlerësuar si ‘zonë e nxehtë’ sa i përket ndryshimeve klimatike. Deutsche Welle shkruan në një artikull se në raport me vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Shqipëria ndodhet në vijën ‘e kuqe’, duke rezultuar si vendi më i prekur nga këto ndryshime. Merita Meksi, eksperte për klimën, zv/menazxhere e programeve të klimës të GIZ (Deutsche Gesellschaft …

Read More »

Gjyqtari i njohur propozohet sërish për President të Republikës

Një figurë nga radhët e drejtësisë është propozuar për President të Republikës. Dhoma Italiane e Tregtisë iu është bashkuar propozimeve për drejtuesin e ri të shtetit, ku me anë të një shkrese i drejtuar partive politike, sugjeron Përparim Kalon. “Dhoma Italiane e Tregtisë në Shqipëri, duke vlerësuar ftesën që politika dhe institucionet e rëndësishme i bëjnë shoqërisë civile dhe organizatave …

Read More »

Nikolla: Mbështetje për avancimin dhe thellimin e reformës në drejtësi

Me rastin e Ditës Kombëtare të Drejtësisë, Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, shprehu sot, nëpërmjet një mesazhi, mbështetjen e vendosur të Kuvendit për reformën në drejtësi. “Kuvendi ka mbështetur dhe do të mbështesë fuqimisht avancimin dhe thellimin e reformës në drejtësi”, tha Nikolla. “Po i përgjigjemi kërkesës së qytetarëve për një sistem drejtësie profesional, të paanshëm dhe të ndershëm. Një …

Read More »