Lajmi Fundit

Vendosi flakën mbeturinave në Zvërnec të Vlorës, nën hetim autori 71-vjeçar

VLORA Një 71-vjeçar është nën hetim si zjarrvënës në Zvërnec të Vlorës. Policia informon se P.B, kishte si qëllim të digjte disa mbeturina. Më pas zjarri ka dalë jashtë kontrollit duke djegur bimësi të ndryshme në fshat. Ai tashmë akuzohet për shkatërrim të pronës me zjarr. NJOFTIMI NGA POLICIA Vlorë/Dogji me zjarr një sipërfaqe toke me bimësi të ndryshme, procedohet …

Read More »

Zbulohet e vërteta e Adriatik Llallës: Ndodhet në spital në gjendje të rëndë…

Prej gati dy orësh vijon procesi në gjykatën e posaçme të Apelit ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla. Avokati i tij mbrojtës Sokol Hazizaj është duke lexuar konkluzionet përfundimtare, ku i ka kërkuar apelit të prishë vendimin e shkallës së parë që e dënoi Llallën me dy vite burg. Nga ana tjetër, avokati tha se ish-kryeprokurori është në spital në gjendje të …

Read More »

Fluks vizitash në QSUT/ Pacientët “harrohen” jashtë spitalit

Formohen radhë të gjatë në qendrën e konsultave në QSUT. Prej më shumë se 4 orësh qytetarët janë grumbulluar pa distancë teksa presin radhën e gjatë për të marrë shërbimin mjekësor. “Fax News” ka intervistuar disa qytetarë të cilët thonë se prej mëngjesin presin në radhë pasi mungon mjekja e shërbimit. “Jemi shumë të sëmurë dhe nuk presim dot gjatë. …

Read More »

Tabela e vendosur gabim ”bllokon” shoferët në hyrje të Tiranës

Një tabelë e vendosur gabim, ka qenë arsyeja e përkeqësimit të trafikut në hyrje të Tiranës, që në këto ditë të fillimshtatorit është kthyer në një makth për drejtuesit e mjeteve. Tabela që orienton drejtuesit e mjeteve është vendosur në pjesën fundore të degëzimit, çka bën që ajo të shihet vonë nga shoferët, të cilët në disa raste duhet të …

Read More »

Një i moshuar tenton të hidhet nga pallati në Tiranë

Policia Bashkiake ka parandaluar një 57-vjeçar që të kryejë vetëvrasje. Gjatë kontrollit rutinë të territorit në Njësinë Bashkiake Nr. 4, efektivët e Policisë Bashkiake konstatuan se në rrugën “Spiro Çipi” në Tiranë, një person me inicialet M. Gj., në gjendje të rënduar psikologjike po tentonte të hidhej nga ballkoni i banesës. Falë ndërhyrjes së shpejtë të efektivëve të Policisë Bashkiake, …

Read More »

Punonte në çati, bie nga lartësia dhe gjen vdekjen punëtori 66-vjeçar

PUKA Një punëtor 66-vjeçar ka gjetur vdekjen pasi ra nga lartësia e një banese në Pukë. Ai ishte duke punuar në çati kur ra poshtë. Ndërkohë është proceduar penalisht pronari i banesës, 64-vjeçari Gj.D. Ngjarja ka ndodhur ditën e sotme në Qafë Qelë të fshatit Gomsiqe të Pikës. Banesa ishte e vjetër ndërsa 66-vjeçari që gjeti vdekjen jetonte në Lezhë. …

Read More »

Dhunë në familje dhe zjarrvënia, / Dy të arrestuar dhe pesë të proceduar

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas, procedohen penalisht 5 të tjerë, 2 prej të cilëve për zjarrvënie. Burime zyrtare bënë me dije se u proceduan penalisht përkatësisht shtetasit me inicialet Xh. B., banues në Levan, Fier dhe Ll. S., banues në Stan Karbunarë, Lushnjë, pasi duke djegur barëra në tokat e tyre në Levan dhe Stan Karbunarë, si pasojë flakët e …

Read More »

Aksident në Qafën e Llogarasë! Bllokohet qarkullimi, krijohet rradhë e gjata makinash

Një aksident rrugor është regjistruar pasditen e sotme në Qafën e Llogarasë. Mësohet se janë krijuar rradhë të gjata makinash pasi është bllokuar rruga në këtë aks. Nga informacionet paraprake nuk dihet se sa automjete janë përfshirë në aksident apo nëse ka persona të lënduar. Pritet dhe një reagim nga ana e policisë për të dhënë më shumë detaje lidhur …

Read More »

Shpërthen në flakë banesa në Elbasan, dyshimet e para për zjarrin

Një banesë në të cilën momentalisht nuk jetonte njeri, është përfshirë nga flakët këtë të diel në Elbasan. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “5 Maji” të qytetit. Mësohet se në vendin e ngjarjes ka shkuar menjëherë shërbimi zjarrfikës, që ka bërë të mundur neutralizimin e flakëve. Fatmirësisht nuk ka pasur dëmtime në njerëz, por vetëm dëme materiale, ndërkohë që banesa …

Read More »

Aksion në Bypass-in e Fierit, policia pezullon 54 patenta dhe vendos 71 gjoba

Policia rrugore ka qenë në terren këtë fundjavë për parandalimin e aksidenteve rrugore. Njoftimi zyrtar bën me dije se aksioni ka qenë drejtuar në Bypass-in e Fierit, ku policia ka marrë disa masa për shoferët rebelë. Mësohet se në 48 orë, policia ka pezulluar 54 patenta dhe ka vendosur 71 gjoba, 32 prej të cilave me vlerën 30 deri në …

Read More »