Lajmi Fundit

Hiqen kufizimet e pandemisë në të gjitha pikat kufitare në Shqipëri

Nga dita e sotme hyn në fuqi heqja e kufizimeve për të gjithë shtetasit që hyjnë në Shqipëri nga çdo pikë kufitare. Vendimi u njoftua pak ditë më parë në mbledhjen e Komitetit të Ekspertëve. Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli bëri me dije se në kufi nuk do të kërkohet dokument vaksinimi për Sars Cov2, dokument të testimit negativ për …

Read More »

Nga sot të gjitha shërbimet kalojnë online, mbyllen sportelet në Shqipëri

Nga sot, 1 maj të gjitha shërbimet në Shqipëri do të kryhen online. Sipas vendimit të qeverisë duke nisur nga sot të gjithë qytetarët mund të marrin online çdo dokument që i nevojitet, duke shmangur radhët e gjata dhe burokracitë. Sipas një raporti të BERZH, Shqipëria i ka rritur shërbimet digjitale nga 44.1% në vitin 2015 në 83% në vitin …

Read More »

Atentati në Shkodër, dalin pamjet e para nga vendi i ngjarjes (Foto)

Një atentat ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër ku ka mbetur i plagosur Dedë Planajt me dy plumba në këmbë dhe një në krah. Siç duket edhe nga pamjet, ngjarja ka ndodhur pranë një karburanti në Dobraç, një prej lagjeve më problematike të qytetit. Pranë makinës së shënjestrës së atentatit dallohet një pirg gjaku, ndërsa e gjithë zona është …

Read More »

Tronditet Shkodra në orët e vona/ Kush është shënjestra e atentatit, një vit më parë kushëriri i tij e ekzekutua me 100 plumba

Një person ka mbetur i plagosur  në Dobraç të Shkodrës, për shkak të një atentati që i është bërë mbrëmjen  e sotme. Burimet tona bëjnë me dije i plagosuri është Dedë Planaj,  djali xhaxhait i Bardhok Pllanajt që u ekzekutua para disa muajsh me breshëri kallashnikovi. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të një karburanti në lagjen Dobraç në segmentin rrugor …

Read More »

Shtrenjtohet orizi dhe vaji/ Bordi merr vendimin për çmimet e produkteve të shportës

Bordi i Transparencës vendosi të ndryshojë çmimet për produktet bazë të shportës. Ajo që bie në sy është rritja e çmimit të orizit dhe vajit të lulediellit. Produktet bazë duhet t’i ofrohen konsumatorit familjar në markete me çmime: 109 lekë/kg për orizin kokërrgjatë (1 kg) 121 lekë/kg për sheqerin (1 kg) 381 lekë/litër për vajin e lulediellit 79 lekë/kg për …

Read More »

Video/ Rëniet dhe ngritjet e Berishës në Kuvendin e Rithemelimit! Një tjetër video ku Berishën nuk e mbajnë këmbët

Ish-kryeministri Sali Berisha është penguar 2 herë ditën e sotme gjatë Kuvendit të Partisë Demokratike. Pamjet e mëposhtme, tregojnë momentin që Berisha pengohet teksa shkon për të votuar për anëtarët e Këshillit Kombëtar. Në momentin që do të kalonte pragun e derës është penguar, ndërkohë që në këtë moment e kanë mbajtur truprojat, në mënyrë që të mos rrëzohej si …

Read More »

Njoftimi i Belind Këlliçit: Grupi i Rithemelimit shpall vendet vakante për drejtues të partisë.

Kryetari i Kuvendit Kombëtar, deputeti Belind Këlliçi njoftoi se posti i kryetarit të Grupit të Parlamentar të PD-së konsiderohet si vakant për shkak se Partisë Demokratike i mungojnë tashmë nënkryetarët e saj. Vendimi u hodh në votim dhe u ngarkua Këshilli i Ri Kombëtar i PD-së për zgjedhjen e kreut të Grupit të PD-së. “Në mbështetje të statutit të Partisë …

Read More »

​Britania: Putin shpall luftë të re botërore në 9 maj

Vladimir Putin mund të shpallë një luftë të re botërore në 9 maj, kështu ka paralajmëruar sekretari i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar. Ben Wallace tha se lideri rus mund të fillojë një mobilizim “masiv” të forcave dhe të përdorë Ditën e 9 Majit për të shpallur një luftë kundër “nazistëve” të botës siç i quan ai. Wallace tha për …

Read More »