Lajmi Fundit

Shqipëria në Varshavë për Ukrainën

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Varshavë, Poloni, ku do të jetë pjesëmarrës në Konferencën e Donatorëve për Ukrainën, e bashkëorganizuar nga kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki dhe kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, në partneritet me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel dhe presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Konferenca, me pjesëmarrje të nivelit të lartë të kryetarëve …

Read More »

Vdekja e dyshimtë e të riut në komisariatin e Kavajës, arrestohen 3 policë

3 punonjës të policisë së Kavajës janë arrestuar pas vetëvrasjes në paraburgim të 31-vjeçarit Ilvi Meta. Në pranga kanë rënë Bexhet Berberi e Rushit Kola inspektorë dhe Petrit Brahimaj nënkomisar.  Raportohet se Berberi dhe Kola kanë qenë policë roje te dhoma e paraburgimit. I riu Ilvi Meta ka ndërruar jetë ditën e djeshme ndërsa policia e ka njoftuar si vetvrasje. …

Read More »

Gruaja gjen kocka njeriu pranë banesës së saj në Vlorë

Më datë 05.05.2022, në sallën operative të DVP Vlorë, ka telefonuar shtetasja I. J., e cila ka kallëzuar se në një grumbull dheu, të marrë para disa ditësh, për të kryer punime, në afërsi të banesës së saj, në lagjen “Kushtrimi, ka gjetur mbetje kockore të dyshuara si ato të njeriut. Mbetjet kockore do të dërgohen në Institutin e Mjekësisë …

Read More »

Arrestohen dy persona në Fier, shpërndanin heroinë

Dy persona janë arrestuar ditën e sotme në Fier, pasi u kapën nga policia teksa shpërndanin lëndë narkotike heroinë. Në pranga janë vënë shtetasit me inicialet L. G., 36 vjeç, banues në Daullas, Fier dhe M. B. alias K. B., banues në Levan, Fier, të dy të dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”. Këta shtetas janë kapur dhe arrestuar …

Read More »

Vdekja e dyshimtë në komisariat/ Ilir Meta: Tragjedi e pajustifikueshme

Presidenti Ilir Meta reagoi në lidhje me vdekjen e dyshimtë të një 31-vjeçari në Komisariatin e Kavajes. Meta e quan një tragjedi të pajustifikueshme dhe kërkon hetim të plotë. “Duke i shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjes së të ndjerit Ilvi Meta, e konsideroj tepër të rëndë dhe të papranueshëm faktin që një qytetar humb jetën brenda institucioneve shtetërore, sikundër …

Read More »

Lihet në burg administratori i firmës “Alba Exotic Fruits”

Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka miratuar masën e arrestit me burg ndaj administratorit të firmës “Alba Exotic Fruits”, Eduart Dautin. Apeli i Posacëm ka rrëzuar kërkesën e Dautit për masë më te butë sigurie duke vendosur që ai të qëndrojë pas qelisë të paktën deri në përfundim të hetimeve. Dauti u arrestua rreth …

Read More »

28-vjeçari vret veten në komisariat, Drejtoria e Tiranës zbarkon në Kavajë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme, ku një 28-vjeçarë i ka dhënë fund jetës duke u varur. Sipas informacioneve paraprake, bëhet me dije se 28-vjeçari Igli Ustameta, ishte ndaluar ditën e sotme rreth orës 14:00 pasi akuzohej për disa vjedhje në zonën e Kavajës. Drejtori i Policisë së Qarkut të Tiranës Florenc Panganika dhe një grup ekspertësh …

Read More »

Kremlini paralajmëron qytetarët evropianë për koston e sanksioneve në rritje

Zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitry Peskov, thotë se veprimi ndëshkues, i cili përfshin një ndalim të plotë eventual të importeve të naftës ruse, është një armë “me dy tehe”. “Kostoja e këtyre sanksioneve për qytetarët e Evropës do të rritet nga dita në ditë,” tha Peskov, raporton BBC. Peskov thotë se Kremlini po shikon “opsione të ndryshme” për përgjigjen e …

Read More »

Lëkundje tërmeti në shtetin fqinj me Shqipërinë

Toka në Greqi nuk gjen qetësi nga lëkundjet e herëpashershme të tërmetit. Mesditën e kësaj të mërkurë një tërmet me magnitudë 3.9 ballë të shkallës Rihter ka tronditur sot zonën e Chania,. Sipas zgjidhjes së rishikuar të Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, epiqendra e tërmetit ndodhet në 3 km në Falassarna ndërsa thellësia fokale e tyre llogaritet në …

Read More »