infektim

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete nga covid, 55 qytetarë të infektuar

Në 24 orët e fundit asnjë qytetar nuk ka humbur jetën nga koronavirusi. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, nga 1280 testime kanë rezultuar pozitivë 55 qytetarë, ndërsa 56 janë shëruar. Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Sipas ministrisë, vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin …

Read More »

Konfirmohet rasti i dytë i gripit të pulave në Shkodër

Konfirmohet rasti i dytë me gripin e shpendëve në Shkodër. Sërish në një fermë oborri në pronësinë  e një fshatari në njësinë administrative të Dajçit. Rreth 60 pula janë groposur mbrëmjen e kaluar ndërsa përgjigjet e analizave që kanë ardhur tani, kanë rezultuar pozitive. Sipas veterinerëve në Shkodër, kjo vatër ishte e pritshme për shkak të afërsisë me banesën, ku …

Read More »

Ba2 i Omicron në Shqipëri, ISHP tregon zonat ku është përhapur

Prania e nënvariantit Ba2 të Omicron në Shqipëri është konfimruar ditën e sotme edhe nga Instituti i Shëndetit Publik. Specialisti i ISHP-së, Artan Simaku tha për mediat se tashme pritet shtim i rasteve, por jo një valë tjetër. Ai bëri me dije se nënvarianti i ri është konstatuar në rrethet më të mëdha të vendit. Gjithashtu vuri theksin se transmetueshmëria …

Read More »

Konfirmohet varianti Ba2 i Omicron edhe në Shqipëri

Janë konfirmuar rastet e para të nënvariantit Ba2 të Omicron në Shqipëri. Burime për A2 CNN, konfirmojnë se në Institutin e Shëndetit Publik kanë mbërritur përgjigjet e analizave nga laboratori i Berlinit, i cili ka identifikuar rastet e para me këtë mutacion edhe ne vendin tonë. Mes mostrave disa kanë rezultuar pozitive me Omicron dhe të tjera me nënvariantin e …

Read More »

Irritimi i lëkurës tek bebet, pediatria ‘qorton’ nënat e reja

Lëkura është organi më i madh i trupit të njeriut, por tek fëmijët merr një rëndësi të veçantë, pas përdorimit të pelenave për një kohë të gjatë, shumë prej tyre krijojnë irritime në zonën e pelenave. Mjekja pediatre, Sonila Beba u shpreh në emisionin “Rreze Dielli” se faktorët që ndikojnë në irritmin e lëkurës tek foshnjat përfshijnë më së shumti …

Read More »

Varianti Omicroni mund të jetë 105% më i transmetueshëm se Delta

Varianti Omicron i COVID-19 mund të jetë 105 për qind më i transmetueshëm se Delta, sugjeron hulumtimi i fundit nga shkencëtarët francezë. Sipas medieve të huaja, studiuesit përdorën modele statistikore për të vlerësua transmetimin e variantit Omicron në Francë duke përdorur teste të shqyrtimit të varianteve specifike dhe renditen e plotë të gjenomit. Studimi, i cili u publikua në faqen …

Read More »

Pati kontakte me dy persona të ardhur nga Italia / Konfirmohet një tjetër rast me variantin Delta në vend

Konfirmohet një tjetër rast me variantin Delta, këtë herë në qytetin e Elbasanit. Një 51 vjeçar mësohet se është infektuar me variantin Delta të koronavirusit. Ky person dyshohet të jetë infektuar nga kontakti që ka pasur me persona që kanë ardhur në vendin tonë nga Italia dhe nga të dhënat rezulton që nuk ka bërë asnjë dozë të vaksinës anti-Covid …

Read More »