Histori te rralla

Historia e pabesueshme e 114-vjeçares nga Kuçova, që shteti mendon se ka vdekur: Nuk ngopem me jetë, bëj punët që më takojnë…

Qamile Marra është 114 vjeçe dhe i kanë ndaluar dhënien e pensionit me pretendimin se i ka kaluar mosha. Ajo është nga fshati Ferras i Kuçovës dhe familjarët e saj kanë hasur vështirësi në marrjen e pensionit të pleqërisë. Djali i saj, Hysen Marra, tha për gazetarët se në muajin janar 2023, nëna e tij nuk e ka marrë dot …

Read More »

Më 8 maj 1937, kur Zogu ndryshoi emrat e qyteteve dhe katundeve

Më 8 maj 1937, Mbretëria shqiptare shpalli ligjin për ndryshimin e emrave të qyteteve, të katundeve, të lagjeve e të lumenjve. Objekt i këtij ndyshim do të ishin edhe emrat, të cilët kishin zanafillë të huaj si pasojë e okupimit të Shqipërisë, njofton Arkiva e shtetit. Krahas reformimit të legjislacionit vendas, gjatë kohës së monarkisë, do të ishte i nevojshëm edhe unifikimi …

Read More »

Një histori e veçantë dashurie nga Lufta e Dytë Botërore

Andrea Rosheen Finnigan, ishte vetëm tri vjeçe, kur babai i saj, David kishte vdekur gjatë Luftës së Dytë Botërore. Nëna e Rosheen, Maria, shumë rrallë i kishte folur asaj për të atin, por përpara se të vdiste, ajo i kishte lënë të bijës një valixhe me disa letra, të cilat e tregojnë në detaje historinë e dashurisë magjepsëse, midis Davidit …

Read More »

KOMUNISTËT IA SHKRUANIN FAN NOLIT EMRIN GABIMISHT

Nga: Kastriot Dervishi Prej vitit 1957, shokët e partisë dhe të pushtetit, e konsideronin Fan Nolin “politikan të vjetër dhe dallaveraxhi”. Pavarësisht se kishin kaluar kaq e kaq vite të pushtetit “popullor”, përjashto shtypin e kohës, shokët e partisë e pushtetit as mësoheshin dot nëpër dokumente t’ia shkruanin emrin si duhej, Fan Nolit (1882-1965). Emrin ia shkruanin keq në këto …

Read More »

​Presidenti i parë i SHBA-së, u betua para 233 vjetësh

Më 30 prill 1789 u bë përurimi i George Washingtonit si president i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Nga procesverbalet e asaj kohe del se ka qenë një ditë e ftohtë dhe e kthjellët, kur George Washingtoni mbërriti në sallën ‘Federal Hall’ në qytetin e Nju Jorkut, i cili ishte atëherë kryeqytet i Shteteve të Bashkuara. Me këtë …

Read More »

NGJARJE E JETUAR

Pashk Përvathi ( Mora shkas per ta shkruar, prej nje diskutimi sot ne Shqiperia Live). Ai, kishte mberritur ne Lezhe, ditet e fundit te prillit 1979. I inkuadruar ne brigaden vullnetare, punoi per disa muaj ne eliminimin e pasojave te termetit, kryesisht ne fshatin Ishull Shengjin. Ishte i ri dhe dashuria e lidhi me nje vajze per te mbetur pergjithnje …

Read More »

Mësuesja tentoi të më hidhte nga shkallët kur isha 10 vjeçe

Elisa Zgena është një vajzë albine që ka lindur në Maj të vitit 1992. Ajo ka një lëkurë të bardhë, vetulla të bardha, por është më e veçante se ne jo vetëm për shkak të lëkurës por edhe të pozitivitetit. Shpesh herë ajo është paragjykuar, bullizuar për pamjen e saj të jashtme. Në emisionin “Shqipëria Live” ka rrëfyer historinë e …

Read More »

Koncesionet e fanarëve në Shqipërinë e Perandorisë Osmane, i pari e më jetëgjati

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Ndërsa po zhvillohej Lufta e Krimesë (1853-1856) , një tregtar francez anijesh i quajtur Marius Michel, i cili kishte udhëtuar vazhdimisht mes Marsejës dhe Lindjes së Afërt,pësoi një aksident me anijen e tij në detin Mesdhe. Duke marrë shkas nga ky aksident, ai mori iniciativën që t’i shkruante Perandorit francez Napoleoni III lidhur me nevojën e ndërtimit …

Read More »

Histori dashurie inspiruese

Padyshim se secila histori dashurie është inspiruese. Ndonjëherë kur dëgjojmë eksperiencat e të tjerëve duke treguar si kanë rënë në dashuri, na duket e pamundur. Na duket sikur gjëra të tilla ndodhin vetëm në përalla. Mirëpo kjo nuk është e vërtetë! Më poshtë ne po ju prezantojmë dy historie dashurie të kohëve moderne. Dy çifte që janë njoftuar online! Saktësisht …

Read More »

Lule, fustan i bardhë dhe bomba… Nuk është përrallë!

 Janë çifti më i ri… i luftës. Bohdan dhe Iryna Manko vendosën të mos e anulojnë ceremoninë e martesës, në qytetin perëndimor të Lvivit, pavarësisht pushtimit rus. Të sapomartuarit kanë bindjen se, Ukrahinën e pret një e ardhme më e mirë. Veshur me fustanin e nusërisë dhe me një tufë lule në dorë, Iryna, ishte pak nervoze, por gjendja ndryshoi …

Read More »