Flash

Forbes shpall listën e sipërmarrësve më të suksesshëm edhe një shqiptar

Revista Forbes ka shpallur listën e sipërmarrësve më të suksesshëm për kategorinë “Under 30”. Pjesë e listës është edhe një shqiptar, Dean Çelaj, themeluesi i platformës Akademi.al. Platforma në fjalë u prezantua në vitin 2019 në kohën kur e gjithë bota ishte nën izolim pas shpërthimit të pandemisë Covid-19. Akademi.al u ideua për të ndihmuar nxënësit dhe mësuesit për zhvillimin e mësimit …

Read More »

Raporti për ushtrinë/ Shqipëria nuk arrin pragun e NATO-s

Shqipëria ka buxhetin e mbrojtjes më pak transparent dhe më pak të detajuara midis vendeve të rajonit. Ndërsa theksohet se Shqipëria nuk e ka përmbushur ende pragun e NATO-s prej 2% të PBB-së (1,38% në 2021). Ndër kërcënimet kryesore të sigurisë kombëtare shqiptare janë krimi i organizuar, individët e korruptuar, terrorizmi dhe përhapja e armëve të shkatërrimit në masë. Sa …

Read More »

Gruaja, që nuk e ka frikë Putinin!

Mbështetëse pa më të voglin hezitim e Presidentit ukrahinas, Volodymyr Zelensky, bashkëshortja Olena, e ka bërë të qartë, se do të qëndrojë pranë tij dhe se nuk i trembet pushtimit rus. Zonja e Parë e kryen këtë funksion, prej majit të vitit 2019 dhe për popullin e Ukrahinës, është modeli i vërtetë i gruas. Ashtu si bashkëshorti, ajo studioi në …

Read More »

Peshkimi dhe akuakultura, mbi 700 milionë lekë investime

TIRANË Buxheti i vitit 2022 adreson mbështetje për peshkatarët me investime të shtuara në flotën e peshkimit, në akuakulturë dhe infrastrukturën e ndërlidhur me këtë sektor. Me një fond prej 702 milionë lekë, Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural bën të ditur se, do të realizojë investime të prekshme në përmirësimin e infrastrukturës së flotës së peshkimit dhe të akuakulturës. …

Read More »

Meta: Bashkëpunim mes Durrësit e Rijekës dhe Beratit e Bjellovarit

TIRANË Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në takim deputeten shqiptare në Parlamentin e Kroacisë, Ermine Lekaj Prljaskaj dhe delegacionin, që e shoqëronte. Meta e përgëzoi delegacionin “për përpjekjet e tyre në forcimin e marrëdhënieve të shkëlqyera mes Shqipërisë dhe Kroacisë, për përfaqësimin dinjitoz të komunitetit të rëndësishëm shqiptar në Kroaci, kontributi i të cilit, si në luftën për …

Read More »

Përkujtohet 32-vjetori i rënies së Murit të Berlinit

TIRANË Zyrtarë të lartë e politikanë shqiptarë përkujtuan sot 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Presidenti Ilir Meta u shpreh se “çdo mur, që na ndan sot nga Europa e Bashkuar, është i destinuar të shembet”. “Liria, të drejtat dhe dinjiteti njerëzor, demokracia dhe shteti i së drejtës do të triumfojnë padiskutim. Të bashkuar rreth këtyre vlerave do të afrohemi …

Read More »

Gjykata Kushtetuese kërkon shtesë në buxhet për rikonstruksionin e godinës

TIRANË Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, në mbledhjen e sotme shqyrtoi projektligjin  “Për buxhetin e vitit 2022” për Gjykata Kushtetuese. Përfaqësuesi i Gjykatës Kushtetuese, Eugen Papandile shprehu shqetësimin se nuk është marrë në konsideratë fondi financiar për rikonstruksionin e ndërtesës. “Mendoj se këtë vit është e rëndësishme të theksojë  se gjykata vjen me disa …

Read More »

Evropiani i U-19, Cungu: Grupi shumë i fortë, do japim më të mirën

TIRANË Ekipi Kombëtar i nën 19 vjeçarëve ka nisur që prej ditës së diel grumbullimin në qytetin e Durrësit, në prag të ndeshjeve kualifikuese të vlefshme për Kampionatin Evropian 2022. Kuqezinjtë e drejtuar nga Armando Cungu janë pjesë e grupit F, së bashku me Francën, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut, ndërsa të treja ndeshjet do të zhvillohen në vendin tonë, …

Read More »

Krifca: Prioritet i buxhetit 2022, rritja e eksporteve dhe turizmi rural

TIRANË Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit rural, Frida Krifca deklaroi sot se përmes programimit të buxhetit në fushën e bujqësisë synohet të përmirësohet zinxhiri i prodhimit nga ferma deri në tryezat tona dhe në eksport. Gjatë diskutimit në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë dhe Financave të projektbuxhetit për vitin 2022, ministrja theksoi se prioritet i mandatit të qeverisë për bujqësinë janë …

Read More »

Emetohet për herë të parë obligacioni me afat 15-vjeçar

TIRANË Për herë të parë në historinë e Shqipërisë të hënën u emetua një obligacion me afat 15-vjeçar. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj e cilësoi emetimin e këtij eurobondi një zhvillim cilësor të tregut të kapitaleve dhe gjithashtu një rritje të besimit të investitorëve në bondet e qeverisë shqiptare. Sipas të dhënave të publikuara nga MFE, kuponi i …

Read More »