Ese

ESE PËR MEDIOKËR

Azem shkreli Për kulturën e një populli, jo vetëm për kulturën, koha më e ligë është koha e mediokërve. Jo pse ata sjellin e krijojnë kohën e ligë, sado që i ndihmojnë të krijohet, por se me shfaqjen dhe praninë e tyre tregojnë sa është ora në një kulturë e shoqëri. Shfaqja e mediokërve bëhet shpejt, vërshuese, pushtuese dhe pastaj …

Read More »

Esse ne kohen e lire,per kohen e veshtire

Vasil Karanxha Kete mengjes fundjave,kembet e futura ne ujin e fresket e te kulluar te Jonit,duke pritur ambjentimin e trupit me temperaturen e detit,mi gudulisin cironkat ,qe tere qejf lodrojne duke kerkuar ushqim ne ceketine. Ndonje me e guximshme e pak me trupmadhe edhe me pickon lehte,por prap se prap,ngacmimi I saj nuk e prish kenaqesine e relaksit,qe te shkakton …

Read More »

NJË JETË E TËRË NË PËRPJEKJE DREJT IDEALEVE DREJT IDEALEVE

Muhamet D. Rogova: – Recension i interpretimit të prozës magjike të autorit “– Energjia kozmike na mbronë me platformën e vet pozitive                                nga të gjitha të ligat që na vishen e prore na ndjekin.                                Hemisfera e tokës është e vogël për ATE që e identifikojmë                                me Zotin e Madh. Ndërsa energjinë negative e lidhim me                                Kryedemonin, …

Read More »

Prof.Dr.Ilia S.Larti: DOBITË QË RRJEDHIN NGA MIRËSJELLJA DHE TOLERANCA E NJERIUT

Mirëkuptimi dhe Toleranca janë rruga e vetme për një botë më të mirë! Hyrje Mirësjellja ka kuptimin që njeriu të përcjelle butësi, ëmbëlsi, fisnikëri, edukatë, kujdes dhe etikë në vijen e sjelljes, deri dhe te të folurit, të ecurit, të përshëndeturit, të ulurit, tje. Ndërsa e kundërta e saj janë sjelljet e rënda, të ashpra, të vrazhdëta tje. Në botën …

Read More »

Mos harro tmerret e diktaturës! Mos lejo rikthim të saj! Ja tmerret e burgut

NGA BEQIR SINA – NEW YORK New York City: Fondi i Monumenteve Botërore, e cila është një organizatë private jofitimprurëse e themeluar në vitin 1965, në New York të SHBA, nga individë të shqetësuar për shkatërrimin e përshpejtuar të thesareve të rëndësishme artistike në të gjithë botën, e ka renditur Burgu i Spaçit në vitin 2016, një nga vendet më të çmuara …

Read More »

“Njëmijë herë më të drejtë se nderi dhe morali borgjez”

Nga Moikom Zeqo Botuar në DITA Aleksandër Moisiu ishte i pajisur me bollëk me të gjitha dhuntitë e racës së tij. Me një trup mesatar, të brishtë, të lëvizshëm, me gjymtyrë të çlirëta, me një fytyrë të dobët, plot rrudha e zgavra, që i ngjasonte maskës së zbehtë, të palëvizshme të një kufome. Por në këtë fytyrë si të një …

Read More »

Rilexime nostalgjike.Letër nga Londra. Nga Bajram Sefaj

Ndonjë fjalë (edhe) për këtë qytet Më parë se kryeqytet (legjendar) i Mbretërisë se Bashkuar Britanike, Londra (ime) kësaj radhe, e ka emrin Arben, Rrahman, Jeton, Edison, Bejtullah, Uran… dhe D R Oakley-Hill, një anglez në Shqipëri. —————— Londra e mesit të muajit prill, (ky vit), as për se afërmi, nuk ngjante në kryeqytetin e kënduar të Mbretërisë së Bashkuar. …

Read More »

ESEJA FINALISTE: “UNË ZGJEDH BASHKIMIN EVROPIAN” ARTA DAUTI

Në kuadër të projektit “I choose EU”, në vijim botimi i një ndër eseve finaliste. Në një pafundësi zgjedhjesh,unë zgjedh Bashkimin Evropian… Kur isha ende femijë përpiqesha të gjeja një shembull per të ndjekur, dikë më të mirë se unë e padyshim më të mirin nga te gjithë. Me atë mendjen time ende të pastërvitur mirë ,analizoja çdo detaj, këekoja …

Read More »

Era Istrefin në Himnin e Futbollit “Rusi 2018”/ Ajo këndonte, unë “bluaja” kujtime.

Nga Mitro ÇELA – Fund nentori 2016. Eri, nëndrejtori i Top Channel u fut në zyrën e Filip Çakulit. -Ke miqësi me Presidentin, Bujar Nishani. -Problemi? -Njoh Era Istrefin dhe producentin e saj. Duan pasaporta shqiptare. Ndërhyn dot tek Presidenti? -Me ndërhyrje, Fiks Fare ka specializuar Mitron.-Tha Filipi.- Dy ditë më von. Në zyrën e Presidentit. U futa drejt e …

Read More »

VOKACIONET DHE “KONTRADIKTAT” E NOLIT

Nga Anton ÇEFA – Eshtë folur shumë për kontradiktat e Nolit, aq sa është thënë që “ekzistojnë shumë Nolër, në kundërshtim me njëri-tjetrin”1). Janë quajtur ato kundërthënie, inkoerenca, kontradikta dhe paradokse. Eshtë më se e vërtetë që Noli të jep mundësi e argumente që ta trajtosh atë kontradiktor në disa hulli. Në vorbullën e kontradiktave noliane, ato më ngacmueset janë …

Read More »