Eksluzive

Bursa dhe këmbimi valutor, 20 Korrik 2020

Monedha e eurozonës këtë të hënë kap vlerën e 124.40  lekëve. Dollari amerikan, ka rënë me 20 lekë, duke u këmbyer sot me 109.20 lekë. Paundi britanik, në një ndryshim negativ këmbehet në tregun valutor me 136.50 lekë. Dollari kanadez, pëson një rënie të ndjeshme, duke shkuar sot në vlerën e 81.30 lekëve. Franga zvicerane rritet me 40 lekë, duke u këmbyer sot me …

Read More »

Gazetaria kërkon qytetari dhe… qytetar

Nga Anri Bala E vërteta, nuk është më mjet i gazetarëve, sepse shumëkush e ka shkatërruar atë, një herë duke sharë e hedhur vrerë me akuza për këdo pa asnjë filtër, një herë tjetër duke mos treguar kurrë një dokument, apo duke mos nxjerr kurrë asnjë fakt. E vërteta duket si një “gënjeshtër”… njësoj si era, që nuk shihet por …

Read More »

Lengu “magjik”..!? Shëron mbi 50 sëmundje

E quajne Lengu “magjik”..!? Shëron mbi 50 sëmundje, madje edhe çmendurinë dhe semundjet e zemres..!?Me  këtë pije magjike, ju mund të shijoni shumë përfitime shëndetësore. Në fakt, mund të jetë aq e fuqishme sa të ndihmoj në trajtimin e çmendurisë e madje edhe kancerit. Këto të dhëna janë gjetur në shumë studime. Pija ka prejardhjen nga India. Përbërësit: 1/2 e …

Read More »

Putini: Shpall kërkesat për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin i tha homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan se cilat janë kërkesat që ai të takohet me Zelenskin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Nëse presidenti ukrainas Zelensky pranon situatën ashtu siç ishte para fillimit të gjakderdhjes, Putini mund të shpëtojë fytyrën e tij, imazhin e tij. Kërkesat e Rusisë, siç citon noa.al, ndahen …

Read More »

Kraja bën bilancin e konfiskimeve në 2021

Konferenca për pasuritë kriminale mblodhi bashkë në Tiranë gjyqtarët, prokurorë dhe këshilltarë gjyqësorë nga Ballkani Perëndimor. Kreu i SPAK, Arben Kraja, në fjalën e  tij tha se krimi i organizuar dhe korrupsioni në mënyrë të vazhdueshme tenton të prodhojë produkte, asete apo pasuri, të cilat i përdor për të ricikluar aktivitetin kriminal, për të korruptuar sistemin për të mos u …

Read More »

Kush janë mercenarët sirianë që do të luftojnë kundër ukrainasve?

Rusia ka bërë të ditur se është e hapur për rekrutime ushtarësh për t’i dërguar në Rusi. “Nëse shihni se ka njerëz që duan në baza vullnetare, veçanërisht jo për para, të vijnë dhe të ndihmojnë njerëzit që jetojnë në Donbas, në rregull. Duhet t’i takoni në gjysmë të rrugës dhe t’i ndihmoni të lëvizin në zonën e luftës,” – …

Read More »

Labeli më i madh muzikor në botë tërhiqet nga Rusia

Labeli më i madh muzikor në botë, Universal Music, po pushon përkohësisht veprimtarinë në Rusi për shkak të luftës në Ukrainë. Aty do të mbylleshin të gjitha zyrat, njoftoi kompania diskografike, raporton Billboard. Masa, e njoftuar të martën (8 mars), vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës hyn në ditën e tij të 13-të. Gjatë dy javëve të fundit, mbi 200 kompani …

Read More »

Si u zhdukën 2,1 milionë dollarë të FIFA-s për klubet shqiptare!

Miliona nga ndërkombëtarët për klubet shqiptare, federata si pikë transiti dhe para që pastaj nuk mbërrijnë në destinacion. Për fat të keq, duket si një histori e cila përsëritet në vazhdimësi në vendin tonë, ku fondet e ndërkombëtarëve për klubet shqiptare, çuditërisht, devijojnë apo zhduken rrugës. Ka ndodhur më parë me fondin e solidaritetit të UEFA-s që kishte destinacion futbollin e …

Read More »

Psikologia del me thirrjen ugjente: 13-vjeçari imitoi një skenë loje nga Tik-Tok

Një ngjarje e rëndë ndodhi në Lushnjë, ku një 13-vjeçar duke imituar një skenë loje, për të publikuar në Tik-Tok si një sfidë humbi jetën. Përdorimi i pakufishëm i rrjeteve sociale nga fëmijët është kthyer në një problem më vete dhe ndodh që familjet të përballen me të tilla fatalitete. I tillë ishte edhe rasti i vogëlushit nga fshati Golem …

Read More »

”Djemtë nga Harvardi” fitojnë zgjedhjet, “erë ndryshimi” në Bullgari

Dy të diplomuar të Harvardit janë fituesit e zgjedhjeve parlamentare në Bullgari. Ne do të hyjmë në dialog për negociatat e koalicionit me të gjitha partitë, përveç GERB-it, partia e ish-kryeministrit Boiko Borisov, dhe DPS-së, partia e pakicës turke; deklaroi Kiril Petkov, i cili sipas të gjithë parashikimeve dhe rezultateve paraprake, dhe kolegu i tij, Asen Vasilev, arritën një fitore …

Read More »