Ekonomi

Shqipëri/ Familjet kredimarrëse me përqindjen më të lartë: Pamundësi për të shlyer këstet

Një studim krahasues i Bankës Qendrore të Austrisë, i bazuar në anketë, tregoi se, gjatë vitit pandemik 2020, familjet huamarrëse në Shqipëri kishin përqindjen më të lartë të moskorrektësisë në pagesën e kredive në banka. Siç shihet në grafikun bashkëngjitur, gati 40% e familjeve huamarrëse në Shqipëri kishin pasur së paku një herë vështirësi për të shlyer këstin e huas …

Read More »

Tabaku: Borxhi shkon mbi 100%/ Propozimi i PD për uljen e TVSH përfitojnë 650 mijë shqiptarë

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, prezantoi sot në seancë plenare, amendamentet e PD-së për paketën fiskale. Në fjalën e saj Tabaku tha se paketa fiskale e sjellë nga qeveria, sjell një rritje të taksave për qytetarët me 50 milionë euro, si dhe rrit barrën mbi fermerët. “Të nderuar qytetarë që mezi prisni për të miratohet buxheti që të shihni …

Read More »

Buxheti 2022/ Paketa fiskale”/ Braçe: Boll mbështetem bizneset e mëdha

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe ka folur sot për buxhetin e vitit 2022 dhe paketën fiskale, duke paraqitur para deputetëve të tjerë në Kuvend propozimet e tij lidhur me 10 amendamente. Braçe u shpreh se ka propozuar që të përjashtohen kryesisht bizneset e mëdha nga lista fiskale, të cilët paguajnë vetëm 6% tvsh pasi sjellin të ardhura në bilancet …

Read More »

Balla amendament për rritjen e buxhetit të KPA-së: 60 mln lekë për shpenzime korrente

Kreu i Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla ka depozituar në parlament një amendament për rritjen e buxhetit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit. Ndërkohë që në parlament pritet të miratohet buxheti 2022, Balla tha se Kuvendi që nga viti 2016 ka miratuar çdo kërkesë të ardhur nga institucionet e reja të drejtësisë. Amendamenti ka të bëjë me shtimin e 60 …

Read More »

Buxheti i vitit 2022/ Ahmetaj: Pozitive fakti që kemi marr borxh me afat 10-vjeçar

Zv.kryeministri i Shqipërisë, Arben Ahmetaj teksa fliste për buxhetin e vitit 2022 në parlament, u ndal në pikat kryesore të tij. Ai tha se në buxhet, një nga aspektet më pozitive është dyfishimi i ndihmës ekonomike. Digjitalizimi sipas tij, por edhe rindërtimi, janë disa nga aspektet e tjera pozitive, e që qeveria është duke punuar. Sa i përket marrjes së …

Read More »

Ibrahimaj: Siguracionet e qytetarëve shqiptarë do të njihen në Kosovë dhe anasjelltas

Ministrja e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha se pritet të nënshkruhet një marrëveshje mes Republikës së Shqipërisë dhe Kosovës, për njohjen e siguracioneve. Ajo tha se shqiptarët që jetojnë në Kosovë dhe anasjelltas, do u njihen pensionet, trajtimet financiare pas lindjes etj. Njohja sipas ministres, do të bëhet për të gjitha periudhat e sigurimeve. “Kemi nënshkruar një marrëveshje e cila pritet …

Read More »

KLSH: Shkelje në tenderin 5 milion Euro të Salillarit

Procedura e tenderit 5 milion euro, e fituar nga Salillari, për ndërtimin e aksit Rruga e Kombit-Aeroporti i Kukësit, është e dyshimtë. Pikëpyetjet për këtë tender shtohen edhe me shumë pas auditimit të KLSH, ku konstatohet se qeveria nuk kishte parashikuar fonde për ndërtimin e kësaj rrugë në buxhetin e vitit 2021. Kontrolli i Lartë i Shtetit ka ngritur pikëpyetje …

Read More »

Bitcoin! Dy ekspertë të heqin frikën për monedhën virtuale që po hyn me ligj në Shqipëri

Kriptovaluta! Ndoshta do të jetë monedha e së ardhmes, nuk e dimë, por dimë të paktën që po bëhen përpjekje të mëdha që të jetë një monedhë ose mënyrë shkëmbimi paralele me lekun në dorë. Ka përpjekje të mëdha edhe ligjore edhe në Shqipëri dhe dita e nesërme, e enjtja, do të jetë një e tillë. Bordi Drejtues i Autoritetit …

Read More »

SHBA do të hedh në treg 50 milionë fuçi naftë në përpjekje për të ulur çmimet

Presidenti Biden udhëzoi sot hedhjen në treg të 50 milionë fuçi nafte nga rezervat strategjike të Amerikës për të ulur çmimet e naftës, në një veprim të koordinuar me vende të tjera si Kina, India dhe Britania e Madhe. Masat e reja synojnë të ndikojnë në tregjet globale, por po ashtu edhe tek votuesit amerikanë, që po ndeshen me rritjen …

Read More »