Rajoni

Pse qytetarët në Ballkan kanë nëntë herë më shumë armë se ushtria dhe policia?

Vrasja masive në Cetinje, me 11 viktima, ngriti edhe një herë çështjen e disponueshmërisë së armëve të zjarrit në Ballkan, ku 90 për qind e të gjitha armëve janë në duart e qytetarëve. Vlerësohet se qytetarët në rajon kanë nëntë herë më shumë armë se ushtria dhe policia, dhe për sa i përket sasisë së armëve për frymë, Serbia dhe Mali …

Read More »

FOTO/ “Unë vrava familjen tënde”, kush është autori i masakrës me 10 viktima në Mal të Zi

Mediet malazeze kanë publikuar foton e Vuk Boriloviq, 34-vjeçari i mori jetën 10 personave pas të shtënave me armë në Cetinje dhe plagosi 6 të tjerë. Edhe 34-vjeçari mbeti i varë dhe sipas Prokurorisë ai u qëllua nga një qytetar, identiteti i të clit nuk u bë me dije. Sipas mediave malazeze, sulmuesi fillimisht ka vrarë fqinjën dhe fëmijët e saj, …

Read More »

Detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga një konflikt familjar. Burime për Euronews Albania konfirmojnë se Vuçko Boriloviç, 34 vjeç vrau fillimisht familjarët dhe më pas doli nga banesa e tij, pas godinës së kryeministrisë duke qëlluar dhe kalimtarët. Policia vrau sulmuesin, i …

Read More »

Sulm me armë në Malin e Zi, të paktën 10 të vrarë e dhe 4 të plagosur, mes viktimave dhe fëmijë

Një tridhjetë e katër vjeçar ka vrarë disa persona në Cetinë të Malit të Zi dhe më pas është vrarë nga Policia. Siç ka mësuar Vijesti, një burrë ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave në afërsi të vendbanimit të tij në Cetinë Televizioni Vijesti, duke cituar burime nga policia dhe prokuroria, raporton se të paktën 10 persona …

Read More »

Dialogu Kosovë-Serbi, takimi i 18 gushtit dhe deklaratat e emisarit të SHBA-së dhe Gjermanisë

Më 18 gusht do të takohen në Bruksel kryeministri i Kosoves, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq Është raportuar se në këtë takim do të nënshkruhet një deklaratë e përbashkët, e që ka të bëjë me personat e zhdukur gjatë luftës. Lidhur me këtë, zëdhënësi i BE-së për Politika të Jashtme dhe të Sigurisë, Peter Stano, në një …

Read More »

Gazetarja dhe një politikan i njohur nën përgjim nga shërbimi sekret! Skandali përfshin qeverinë në Greqi, nisin dorëheqjet

Shërbimi sekret grek ka përgjuar një gazetare dhe një politikan me emër të opozitës. Skandali mund t’i shkaktojë një krizë serioze kryeministrit Mitsotaqis. Kryeministri grek është duke përjetuar ditët më të vështira të qëndrimit të deritanishëm në post. Vërtet që krizat nuk kanë munguar pas zgjedhjeve të 2019, por kjo e tanishmja ka të bëjë me një skandal përgjimesh dhe …

Read More »

“Vuçiç është njeri i rrezikshëm dhe dorë e zgjatur e Putin”

Predsidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është në gjendje të hyjë në konflikte ushtarake si dorë e zgjatur e Vladimir Putinit dhe të manipulojë masat për të qëndruar në fron, shkruan kryeredaktori Robert Frank i gazetës kroate “Glas Istra”, transmetoi “Danas”. “Aleksandër Vuçiç jo vetëm që është kreu i një shteti që e ka të vështirë të menaxhojë momentet kritike e …

Read More »

Momente paniku/ Të renë shqiptare tentojnë ta rrëmbejnë, autori nxjerr armën dhe kërcënon babain dhe vëllain e saj

Një ngjare e rëndë është shënuar në Prishtinë, ku një vajzë ka rënë pre e një tentative për ta grabitur. Mediat kosovare njoftojnë se autori ka tentuar që ta marrë me forcë dhe ta fusë në një mjet, ndërsa përmes një arme ka kërcënuar të atin dhe vëllanë e vajzës. “Pasi kanë ardhur babai dhe vëllai i viktimës, i dyshuari …

Read More »

Përgjimet telefonike nga Inteligjenca greke, Mitsotakis del në deklaratë zyrtare

Konflikti i ashpër politik ka shpërthyer rreth çështjes së përgjimeve telefonike nga Shërbimi i Inteligjencës greke ku midis të përgjuarve është edhe lideri i ri i partisë së socialistëve grekë Pasok-Lëvizja për Ndryshim Nikos Andrulakis. Disa ditë pas këtij skandali që ka sjellë edhe dorëheqjen e kreut të Inteligjencës si dhe të shefit të zyrës së kreut të qeverisë, pritet …

Read More »