Auto

SHBA po mendon armën e fundit kundër raketave hipersonike të Kinës dhe Rusisë

Arma e re amerikane kundër raketave hipersonike të Kinës dhe Rusisë është ajri i nxehtë. Siç raporton gazeta “Politico”, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes po mendon të transferojë projektet e balonave nga shërbimet shkencore në ato ushtarake me objektiva vëzhgimi në lartësi të mëdha. Në muajt e fundit, si Pekini ashtu edhe Moska kanë testuar armë hipersonike me shqetësim në rritje …

Read More »

Të paktën 344 fëmijë të vrarë në sulmet ruse

Qindra fëmijë ukrainas janë vrarë në sulmet ruse që nga fillimi i konfliktit në shkurt, sipas zyrtarëve ukrainas. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm thotë se 344 fëmijë kanë vdekur dhe më shumë se 640 janë plagosur në luftë. Megjithatë, ka të ngjarë që ky numër të rritet ndjeshëm, përcjell Bota sot. Ai tha në Telegram: “Këto numra nuk janë përfundimtarë, …

Read More »

Dita e finales shpallet pushimi/ Më 25 maj do të jetë edhe dita pa makina në kryeqytet

25 maji do të jetë ditë pushimi zyrtar për administratën vetëm në Tiranë. Vendimi i miratuar në mbledhjen e qeverisë dhe bëhet në kuadër të masave të marra për finalen e Conference League mes Romës dhe Feynord që do të luhet në stadiumin Air Albania të mërkurën e ardhshme. “25 maji për të gjithë institucionet publike do të jetë pushim …

Read More »

Reagon Lavrov: Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk do të ndryshonte gjë

Pas presidentit Vladimir Putin edhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov shprehet me tone më të zbutura sa i përket anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO. “Finlanda dhe Suedia, ashtu si vende të tjera neutrale kanë marrë pjesë në stërvitjet e NATO-s për shumë vite. NATO e merr në konsideratë territorin e tyre kur planifikon avancime në lindje. Pra …

Read More »

Kur Putini sulmon Perëndimin, ky është gjermani i parë që ia kthen kundër

Në vitin 2022, Bundeswehr (Forca e Armatosur e Gjermanisë) do të marrë drejtimin e Forcës së Reagimit të Shpejtë të NATO-s për dy vjet. FOCUS Online pyeti komandantin e ardhshëm të batalionit të artilerisë, nënkolonelin Timo Kaufmann, se si reagojnë ushtarët ndaj kërcënimit të paraqitur nga Rusia FOKUS Online: Zoti Kaufmann, ju jeni duke u përgatitur për dy vjet për …

Read More »

Një hapësirë parkimi në Londër shitet për 100 mijë euro

Një vend parkimi në një nga zonat më të shtrenjta të kryeqytetit britanik, Londër, ka dalë në treg për rreth 100 mijë euro – por “mezi është i gjerë” sa të mund të futet një makinë. Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, vendi i garazhit është i vendosur mes dy mureve të trasha dhe është vetëm dy metra i gjerë dhe …

Read More »

Ferrari po e ndryshon lojën në tregun e veturave

Në kohën e elektrifikimit të kudondodhur, pak njerëz e prisnin një lajm të tillë. Sido që të kuptoni informacionin e mëposhtëm, një gjë është e sigurt – Ferrari do të prodhojë një model tjetër të mundësuar nga një motor V12. Edhe pse informacioni sapo është publikuar në rrjetet sociale, mediat bien dakord që Ferrari do të prezantojë një motor krejtësisht …

Read More »

“Auto Show Pranvera”, nga 5 deri më 8 maj në Sarajevë

Auto Media Group dhe Auto 4×4 Club organizojnë Auto Show Pranvera, i cili në kuadër të fushatës “Siguria në rrugë në Bosnjë dhe Hercegovinë”, do të mbahet nga data 5 deri më 8 maj të këtij viti në Sarajevë. Sipas mediave lokale, përcjell Telegrafi, Auto Show do të organizohet si pjesë e “Aksionit të Sigurisë Rrugore” të zhvilluar nga Organizata …

Read More »

Hyundai dhe Kia do të hyjnë në biznesin e makinave të përdorura në Kore

Hyundai dhe Kia së shpejti do të hyjnë në tregun e makinave të përdorura të Koresë, megjithëse do t’u duhet të presin pak më shumë nga sa pritej fillimisht. Sipas mediave të huaja, autoritetet përgjegjëse në këtë vend kohët e fundit përcaktuan se shitja e makinave të përdorura nuk është një i ashtuquajtur “biznes jetese” që do t’i kishte kufizuar …

Read More »

Rikthehet Ford Taurus

Ford ka vendosur të tërheqë disa modele klasike të veturave të pasagjerëve nga Evropa, përfshirë Mondeon. Megjithatë, ekziston një gjeneratë e re dhe tashmë është prezantuar në disa tregje. Kinezët ishin të parët që panë Mondeon e ri në premierën botërore, e cila u mbajt në fillim të vitit. Një muaj më vonë, u prezantua edicioni ST Line i sedanit …

Read More »