Art

A bëjmë humanitet me libër!

Nuk është thënë kot: të dhurosh një libër është sikur të dhurosh një botë të tërë. Libri i dhuruar është dhurata më ideale që ekziston! Populli shqiptar shquhet në botë, veç tjerash, edhe për sensin e zhvilluar të humanitetit. Është një ndër popujt më humanitar në botë, pa dyshim! Humanitet me pako ushqimore, humanitet me kuzhina popullore për të pastrehët, …

Read More »

Nga Tarantino tek “Squid Game”:Pse njerëzve u pëlqejnë aktet e dhunës?

Nga Simon Mccarthy–Jones Muajin që kaloi, më shumë se 100 milionë njerëz ndoqën serialin e tmerrshëm të Netflix, “Squid Game”. Çështja nëse dhuna në ekran, është apo jo negative për njerëzit, është studiuar gjerësisht nga eksprtët. Konsensusi është se ajo mund të ketë efekte negative. Por pyetja se përse tërhiqemi nga dhuna, ka marrë shumë më pak vëmendje. Vdekja, gjaku dhe dhuna, kanë tërhequr gjithmonë masat. Romakët e lashtë dyndeshin për të parë sesi gladiatorët masakronin njëri-tjetrin në Koloseum. Në shekujt e mëvonshëm, ekzekutimet publike ishin momentet e entuziazmit më të madh të turmave. Në epokën …

Read More »

“Portreti i pambaruar i Clara Bellinit”, shpallet “Filmi më i mirë, me metrazh të gjatë” në Festivalin e Karlsruhe

Pas një ndërprerje dy-vjeçare për shkak të pandemisë, Kinemaja duket sikur po rikthehet. Dhe këtë herë me një lajm të mirë për Kinematografinë Shqiptare. Filmi “Portreti i pambaruar i Clara Bellinit” me regji të Namik Ajazi e skenar të Ruzhdi Pulaha, me fotografi të Nino Celeste, ftoi çmimin si “Filmi më i mirë i gjatë në edicionin e 21, të …

Read More »

Tri rregullime të vogla që rrisin vlerën e pronës së shtëpisë tuaj pa shpenzuar shumë

Tregu i pasurive të paluajtshme është i nxehtë! Pavarësisht nëse jeni duke shitur ose thjesht duke shikuar, është e lehtë të shtoni mijëra euro në vlerë të pronës në shtëpinë tuaj me këto tri rregullime të lira. Për të përditësuar pamjen tuaj: Rregulloni ngjyrat Për çdo bojë me vlerë 8 euro, fitoni dyfishin në vlerën e shtëpisë, zbulon një studim …

Read More »

KULTURE / Magjia, nga njëbrirëshi, tek Harry Potter-i

Mendimi magjik është i pranishëm në të gjithë legjendat e të gjithë kulturave, në rrëfimet e transmetuar gojarisht që nga këngët afrikane ashtu edhe në letërsinë e shkruar perëndimore. Eshtë një konstante e njerëzimit. Për shembull, tek Odiseja, magjistarja Circe transformon shokët e Uliksit, heroit kulturor të botës antike, në derra. Në letërsinë latine është i riu Lucio që transformohet …

Read More »

Letërsia, mënyra më e mirë për të kuptuar veten tonë?

Një burrë që flet me një kafkë. Një monolog për vetëvrasjen, në kufirin poroz midis mendjes dhe çmendurisë. Një vajzë që po mbytet në një përrua, e pikëlluar për babain e saj. Nëse David Lynch do të kishte bërë “Tëin Peaks” 400 vjet më parë, ai mund të kishte dalë me diçka të ngjashme. Por ky ishte Uilliam Shekspiri. Në …

Read More »

Asnjë në Europë apo SHBA, ja kush janë 5 qytetet më interesante në botë

Prestigjozja Daily US Times  ka renditur së fundmi 5 qytetet më interesante në botë. Ajo që të surprizon është që asnjë prej këtyre qyteteve nuk ndodhet në Europë apo në SHBA. Qyteti pa taksa (Eilat, Izrael) Në skajin jugor të Izraelit, ku gjithçka është 17% më lirë se çdo qytet tjetër për të tërhequr turistë. Në këtë qytet në fund …

Read More »

“Humus” një krijim i ri në TKOB, balet për jetën shprehur përmes gjuhës së trupit

“Humus” është një krijim i ri i krijuesve të rinj, në trupën e baletit të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Një balet për jetën shkruan teatri, shprehur përmes gjuhës së trupit në instalacione koreografike “të forta” së shpejti. Koreografi Julind Dervishi tregon se si krijues i kësaj pjese baleti, bën një thirrje për një planet të pastër. ““Humus” ndryshe …

Read More »