Art

Djemt anonimë korçarë këndojnë këngën e famshme “Dëbora zbardhi malet”

Një grup burrash janë mbledhur bashkë në Ziçisht të Korçës, dhe kanë dalë për të kënduar këngën e njohur korçare “Dëbora zbradhi malet”. Shumica e tyre ishin me kitara akustike në duar, dhe në një moment zunë t’i binin të gjithë. Ishin jashtë, nën borën që po binte flokë-flokë mbi natyrën që ishte zbardhur, ndërkohë. Këmbët i kishin të zhytura …

Read More »

Filmi “Zgjoi”, shpresa e Kosovës për të fituar Oscars

“Associated Press” ka bërë një artikull për “Zgjoi” dhe konkurrimin në Akademinë e Çmimeve “Oscars”, duke e konsideruar atë si shpresa e Kosovës për të fituar çmimin më prestigjioz të filmit. “Filmi në gjuhën shqipe për një grua që fillon biznesin e saj pas Luftës së Kosovës ishte një perlë frymëzuese, por Basholli as që kishte guxuar të ëndërronte se …

Read More »

Robert Aliaj bën deklartën e fortë për këngën fituese të Ronela Hajatit

Artisti i njohur, Robert Aliaj ka shprehur opinionin e tij në lidhje me këngën që do të na përfaqësojë Shqipërinë këtë vit në “Eurovision”. Gjatë një interviste, ai u shpreh se ndjente keqardhje që ‘muzika tallava’ do të shkojë në Eurosong, duke iu referuar këngës “Sekret” të Ronela Hajatit. Sipas tij, ne jemi “një model shoqëror që s’do sundojmë kurrë”. “Më vjen shumë …

Read More »

Sazja: Udhëtimi epik i instrumentit të Lashtë nga Azia Qendrore në Ballkan

Petra Nachtmanova – e cila ra në dashuri me tingujt e sazes në periferitë e banuara me turq të Berlinit – ka gjurmuar udhëtimin e saj nga Azia Qendrore në Ballkan në një film dokumentar. Instrumenti muzikor i quajtur saze ka njohur shumë emra dhe mishërime. Duke u transformuar dhe evoluar gjatë mijëra viteve, ajo ka migruar nga Azia Qendrore …

Read More »

Në çdo skaj të Shqipërisë…

Sekuenca nga koha më e diskutuar… ajo e komunizmit, realizuar nga Petrit Kume, fotoreporter, ”Mjeshtër i Madh” – ”Artist i Merituar”, fotografët: Safet e Gjylzade Dokle.                                

Read More »

“Unë, Memphisto” hap dyert e Teatrit Kombëtar Eksperimental

7, 8 dhe 9 janar 2022, Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” “Unë Memphisto,” vepra që mbylli vitin 2021 do të jetë e para që ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” për vitin 2022 në datat 7, 8 dhe 9 janar. Shfaqja është një bashkëpunim i TKES dhe M.A. Multidisciplinary Arts, me regji nga Dino Mustafic. Në role …

Read More »

Detajet nga Darka e Fundit ende mister

Ashtu si shumë prej veprave të gjeniut Leonardo da Vinçi, ”Darka e Fundit”, gjithashtu fsheh mistere ende të pazgjidhura.   Në atë që konsiderohet si piktura simbolike e Rilindjes italiane, personazhet nuk janë të identifikueshëm, por ka edhe detaje të pashpjegueshme dhe shqetësuese. Përpara atij që zakonisht identifikohet si Pjetri, ka një krah sesa një thikë. Problemi është se krahu është …

Read More »

“VALLJA E SHTRIGAVE”, një Kapriç Simfonik nga Nestor Kraja

Në koncertin simfonik që kishim planifikuar të luanim vitin e kaluar me Orkestrën e Radiotelevizionit kishim përfshirë edhe një vepër të re të Nestor Krajës, kompozitor me emër i muzikës shqiptare. Për arsye të pandemisë koncerti u anulua dhe vepra mbeti në letër, e pa shndërruar në tingëllim orkestral.  Do të kalonte një vit e gjysmë dhe vepra arriti të …

Read More »

Promovimi i trashëgimisë sonë kulturore/ Performacat e ajrit në lartësi, akrobatja Fiona Rushiti

Promovimi i trashëgimisë sonë kulturore përmes performancave nga ajri. Këtë synon ndër të tjera në aktivitetin e saj akrobatja e njohur Fiona Rushiti. Një artiste me performanca spektakolare në vende të ndryshme, e cila edhe pa ndihmën e institucioneve ia ka dalë të ketë një aktivitet të vlerësuar dhe promovim të trashëgimisë kulturore. Butrinti, ura monument kulture, kala, etj, janë …

Read More »

Muzeu “Marubi”, ekspozohen koleksionet e fotografëve të Perandorisë Osmane

Ekspozita “Pietro Marubbi dhe fotografët e Periudhës Osmane” u hap në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi”, në qytetin e Shkodrës e kuruar nga Luçjan Bedeni. Ministrja e Kulturës Elva Margariti shprehet se krahas projekteve të përbashkëta për restaurimin dhe rijetëzimin e trashëgimisë kulturore, ekspozita “Pietro Marubbi dhe fotografë të Perandorisë Osmane ndërmjet Shkodrës dhe Stambollit” përbën një prej momenteve më …

Read More »