Art

Pablo Pikaso, piktori spanjoll që revolucionarizoi artet figurative

Pak artistë kanë pasur staturën dhe trashëgiminë që la pas Pablo Pikaso, piktori i famshëm që futi stilin e artit të njohur si Kubizëm, dhe emri i të cilit u bë sinonim i kryeveprave të shprehjes artistike. Ja çfarë duhet të dini mbi jetën dhe veprën e artistit të mirënjohur: Arti i Pikasos përfshinte më shumë sesa thjesht përdorimin e bojës Gjatë karrierës së tij legjendare dhe mijëra veprave të artit, Pikaso përdori shumë …

Read More »

Hapet ekspozita me imazhe “E Bukura Kosovë”

Me rastin e 14-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, sot në Galerinë e Arteve në Gjilan është hapur hapet ekspozita me fotografi “E bukura Kosovë”, e dy autorëve gjilanas Agim Kajtazi dhe Milaim Grabovci dhe ekspozita kolektive Fondi i Galerisë nga Peneli i Flakës 2003 – 2022, në ngjarjen në të cilën mori pjesë edhe kryetari i Gjilanit, Alban …

Read More »

10 vepra arti të shekujve të fundit, të cilat lavdërojnë dashurinë e vërtetë

Me rastin e festës së Shën Valentinit, ne kemi mbledhur 10 vepra arti të shekujve të fundit, të cilat lavdërojnë dashurinë, më mirë se çdo gjë tjetër. Një nga faqet më të bukura të artit është ajo që i kushtohet “Erosit”, një koncept me shumë interpretime dhe aq më tepër përmasa. Dashuria ka qenë dhe do të jetë gjithmonë, një emocion tejet subjektiv, …

Read More »

Piktura më e bukur dhe më e thellë e Gazmend Freitag

Piktura është poezi, është muzikë, është epokë, është ekzistencë njerëzore, është natyrë. Piktura më e bukur dhe më e thellë; Gazmend Freitag, lindi nga një dashuri e zjarrtë për të dashuruar me zjarr, e cila rrjedh nga përkushtimi e pasioni, për të cilin edhe sakrificat më të mëdha janë kënaqësi të ëmbla. Kjo është dashuria që e bën të ndjejë …

Read More »

Hapet në Londër “One Love Experience” dedikuar muzikanit botëror Bob Marley

U hap në galerinë Saatchi, në Londër ekspozita  “One Love Experience” dedikuar ikonës së ndjerë të muzikës rege, Bob Marley. Kjo ekspozitë unike do të shfaqi fotografi dhe relike të pa publikuara më parë të Marley, dhe do të përfshijë audiencën në një udhëtim fantastik në njohje të  stilit të  jetës, pasionet, ndikimet dhe trashëgiminë e Marley. Bob Marley vlerësohet …

Read More »

Një pikturë e “harruar” e vitit 1520 shitet në ankand për vlerën marramendëse

Francë Vepra ishte midis një grumbulli pikturash të tjera, në një shtrat, në një nga dhomat e shtëpisë, shpjegoi Pauline Marenz, nga shtëpia e ankandit “Artpaugée”. Për habinë e madhe të pronarëve të saj, një pikturë që paraqet një engjëll që ishte fshehur prej vitesh në një apartament në Tuluzë u shit sot në ankand për 2.8 milionë euro. Vepra, që i atribuohet piktorit …

Read More »

A ka “njësi matëse” për artin dhe artistin?

Klodi Stralla Historia e Artit njeh raste të shumta kur shkrimtarë, piktorë, skulptorë ose muzikantë, që kanë korrur lavdi, në gjallje të vet, në shërbim të oborrit të pushtetit, me kalimin e viteve i ka mbuluar pluhuri i harresës. Ka edhe nga ata që kanë vdekur të panjohur edhe prej bashkëkohësve të tyre dhe vetëm shumë vite më vonë është …

Read More »

Kthehet në Francë statujëza romake e vjedhur

Shtatorja e vogël e Bakut, iu kthye sërish muzeut! Ishte ky, gjesti që surprizoi titullaren pranë institucionit të veprave të artit, Catherine Monnet. Kështu është përshkruar situata, kur Arthur Brand ktheu një statujë të vogël e të hershme. Grabitur thuajse gjysmë shekulli më parë, vepra romake kushtuar perëndisë Bacchus – Baku, është dorëzuar pranë muzeut francez, ku edhe u ekspozua. …

Read More »

Turizëm Makbethian

Përfytyroni autobusi me turistë niset nga hotel Plaza me shoqëruesin që shpjegon: “Kjo është qendra Toptani. Esat Toptani u vra në 1920 në Paris”. Pas 2 minutash: “Ky është sheshi Avni Rustemi. Rustemi ishte ai tipi qe vrau Esatin”. Pas 5 minutash: “Ky është Bulevardi Zogu I. Ahmet Zogu ishte nipi i Esatit dhe vrau Avniun për t’u hakmarrë”. Pas …

Read More »

Forrest Gump, një mësim jete mbi ndjeshmërinë

Fituesi i 6 “Academy Awards”, Forrest Gump i Robert Zemeckis është kthyer në një film kult falë mesazhit të tij të thellë. I dalë në vitin 1994, Forrest Gump është një kryevepër e vogël e ekranit të madh, e firmosur nga regjisori Robert Zemeckis. Bazuar në romanin me të njëjtin emër të Winston Groom, mesazhet dhe mësimet e tij e …

Read More »