Art

Ekspozita “Rikthim” paraqesin fazat e jetës së artistit dhe historinë e emigrantëve

“Rikthim” është ekspozita që u hap në Galerinë e Artit Tiranë, me punime të artistit Duli Caja (Avdul Çala). Punime të realizuara me mbetje rrobaqepësie, kopsa, paramanda, stof, zinxhir dhe monedha. Punimet e ndryshme paraqesin të gjitha fazat e jetës së tij, historinë e emigrantëve ndër vite dhe vështirësitë që kanë kaluar. Dr. Abaz Hado drejtor i Galerisë së Artit …

Read More »

JANË SOSUR MOTIVET PËR MOSKËN

NGa Mehmet Elezi Në qershor 2001 mora pjesë në një konferencë ndërkombëtare në Moskë. Makineria e Putinit e kishte shndërruar Groznin dhe krejt Çeçeninë në varrezë masive. Në detin e Veriut qe fundosur nëndetësja bërthamore “Kursk”, 118 anëtarët e ekipazhit kishin humbur jetën. Putini kish vijuar pushimet, vetëm pesë ditë pas tragjedisë qe kthyer nga Soçi. Nga po shkonte Rusia? …

Read More »

Etnografia e veshjes tradicionale

Nga Roland Tasho Pertej botes se imazhit… Miqte e Fotografise, se fundmi udhetuan nje fundjave ne Gjirokaster, me mendimin per te perjetuar paksa etnosin tone te pasur… Per t’u veshur me kostume popullore te krahinave te ndryshme, kaluam ne ritualin e diskutimeve te gjata dhe perzgjedhjes se veshjes sipas prejardhjes e lidhjeve shpirterore te secilit. Neper sokaket e vjeter te …

Read More »

Kalaja e Rozafës, mbi 7 mijë vizitorë në janar-mars

Kalaja e Rozafës në Shkodër mbetet një nga destinacionet kryesore të turistëve vendas e të huaj. Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore në Shkodër bën të ditur se vizitorët në kalanë Rozafa kanë vijuar me ecurinë pozitive në këto 3 muaj të 2022 edhe në krahasim me vitin paraardhës 2021, duke reflektuar rritje të konsiderueshme të vizitorëve vendas dhe të huaj. …

Read More »

Ekspozita “Covid” nga artisti Endri Beqo në Galerinë e Artit Tiranë

Pandemia dhe lufta vijnë në punimet e artistit Endri Beqo. Ekspozita “Covid” u hap në Galerinë e Artit Tiranë dhe përmban 83 punime në karikaturë, por pjesë është dhe një film animacion i shkurtër për temën e Covid-19. Endri Beqo me aktivitetin  tij artistik është një emër i njohur për publikun,  që për studiuesin e artit Agim Janina ekspozita e …

Read More »

Statuja e rizbuluar e Maria Magdalenës

Një skulpturë mermeri e rizbuluar e Antonio Canova e Mary Magdalene do të dalë në shitje. Ajo pritet të shitet 10 milionë dollarë kur të dalë në ankand në korrik. E përshkruar nga shtëpia e ankandeve Christie’s si “kryevepra e humbur” e skulptorit neoklasik italian, “Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë) u porosit nga Konti i Liverpulit, në atë kohë kryeministër …

Read More »

Filmi “Klondike” përshkruan luftën në Ukrainë

Ndërsa bota po shikon Rusinë tek sulmon Ukrainën, “Klondike”, një dramë nga regjisorja ukrainase Maryna Er Gorbach, na kthen në fillim të konfliktit ruso-ukrainas në vitin 2014 në rajonin e Donbasit në kufirin mes dy vendeve. Atje, mes një konflikti të armatosur midis separatistëve pro-rusë dhe forcave ukrainase, një raketë e prodhuar nga Rusia rrëzoi avionin e shoqërisë ajrore të …

Read More »

”Nimfat e Monesë” Përse i pikturoi kaq shumë herë?

Farfuritës dhe të përkohshëm, zambakët e ujit tregojnë hulumtimin e bukurisë dhe meditimet e një artisti të jashtëzakonshëm të shekullit të njëzet./Konica.al Historia e Klod Monesë (Claude Monet) (1840-1926), atit të rrymës artistike të impresionizmit, e ka origjinën pranë Parisit, në Giverny, ku artisti jetoi dhe ku filloi të pikturonte në vitet 1880. I magjepsur nga ajo që ai e quajti …

Read More »