Aktualitet/Lajme

5-vjeçarja përplaset nga motori elektrik dhe tërhiqet 15 metra zvarrë nëpër rrugë

Një vajzë pesë vjeçe u plagos rëndë dhe ka të ngjarë të ngelet me një shenjë fatkeqe në kokë për gjithë jetën pasi u përplas nga një motor karkalec elektrike. Emily Hill kishte nevojë për 24 qepje në kokës pasi u tërhoq 15 metra nëpër rrugë nga motori “pothuajse i heshtur”. Drejtuesi 22-vjeçar, i cili po hetohet nga policia, dyshohet …

Read More »

Pas humbjes në shtëpinë e tyre, anglezët gjejnë ngushëllim te gratë dhe fëmijët

Kapiteni i kombëtares angleze, Harry Kane, ka ngushëlluar dje gruan e tij me zemër të thyer, ndërsa u bashkuan me familjet e tyre pas humbjes së tyre zhgënjyese ndaj Italisë në finalen e EURO 2020. Tifozët anglezë kishin dalë masivisht për të mbështetur ‘Tre Luanët’ në stadiumin e tyre mitik, por fatkeqësisht brohoritjet dhe mbështetja e tyre nuk ishin të …

Read More »

Në kërkim ndërkombëtar, ekstradohen dy persona

Dy persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar janë ekstraduar drejt Shqipërisë pas arrestimit në Gjermani. Policia njoftoi se nga specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Frankfurti, Gjermani, drejt vendit tonë, i shtetasit P. S., 49 vjeç, banues në Patos, Fier. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata për Krimet e Rënda Tiranë, …

Read More »

Basha paralajmëron rezolutë: Masakra e Srebrenicës, duhet të dënohet nga bota e civilizuar

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka postuar një shënim në rrjetet sociale, në përvjetorin e masakrës së Srebrenicës, që serbët kryen ndaj boshnjakëve. Ai ka paralajmëruar në mesazhin e tij se PD do të paraqese një rezolutë për të dënuar genocidin serb në Srebrenicë por edhe në Kosovë. Ja postimi i plotë: Masakra e Srebenicës është një akt genocidal …

Read More »

I nxehti afrikan, kujdes në këto dy data

Ditët me mot të freskët do të zgjasin shumë pak dhe në mesin e javës që vjen pritet që të rikthehen temperaturat e larta. Shqipëria, por edhe vendet e tjera fqinje, mes të cilave Greqia po përjetojnë një fundjavë të freskët, por nga e marta temperaturat do të fillojnë të rriten. Shërbimi Meteorologjik i Greqisë thekson se rritja do të …

Read More »

Muzikë jashtë orarit të lejuar, gjobitet pronari i lokalit në Lezhë

Viktor Jushi, pronar i një lokali në zonën e ishull Lezhës, është gjobitur me 1 milionë lekë të reja, për shkak se po mbante muzikën jashtë orarit të përcaktuar nga Komiteti i Ekspertëve. Vijojnë kontrollet nga Policia e Lezhës, për monitorimin e lokaleve që vijojnë organizimet me muzikë pas orarit të përcaktuar për mbyllje. U konstatua duke ushtruar aktivitet me …

Read More »

Masakra e Srebenicës, Kurti bën postimin prekës në 26-vjetorin e tragjedisë

Sot është 26-vjetori i masakrës së Srebrenicës, ditë të cilën, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk lë pa e kujtuar. Përmes një postimi në Facebook, Kurti shkruan fjalët prekëse, ndërsa kërkon drejtësi. “Sot është 26 vjetori i gjenocidit në Srebrenicë, ushtruar nga forcat serbe e të Serbisë mbi viktimat boshnjake. Institucione të ndryshme ndërkombëtare, ndër të cilat edhe Parlamenti Evropian, …

Read More »

Masakra e Srebenicës, Rama kërkon ndëshkimin e autorëve

Kryeministri Edi Rama ka përkujtuar 26-vjetorin e masakrës së Srebenicës. Kreu i qeverisë ka publikuar një foto nga varret masive në Qendrën Përkujtimore në Potoçari. Shkrimi ai e ka shoqëruar me diçiturën “11 korrik, 26 vjet nga genocidi i Srebrenicës”. Një vit më parë kur Rama ishte në krye të OSBE-së u shpreh se autorët e këtyre masakrave, përfshirë dhe …

Read More »

Ekzekutimi i presidentit të Haitit në rezidencën private, mediat kolumbiane: U vra nga rojet e tij

Të tjera detaje dalin në dritë nga vrasja e presidentit të Haitit Jovenel Moïse. Sipas burimeve të Gazetës kolumbiane ‘El Tiempo’ thuhet se pas vrasjes së 53-vjeçarit dhe plagosjes së gruas së tij, fshihen rojet e tij. Të premten, Steven Benoit, një politikan i shquar i opozitës dhe ish senator, i tha stacionit të radios lokale ‘Magik9’: “Presidenti u vra …

Read More »

Letra falënderuese e Hysajt: Kur ikën nga Napoli, qan dy herë…

Elseid Hysaj ka nisur grumbullimin me skuadrën e tij të re, Lazion, ku ribashkohet sërish me trajnerin Maurizio Sarri, pas eksperiencave të mëparshme te Empoli e Napoli. Mbrojtësi shkodran i kombëtares shqiptare u transferua te Lazio si futbollist i lirë dhe ndonëse nuk është prezantuar ende zyrtarisht nga bardhekaltrit, ka vendosur të përshëndetet me klubin dhe tifozët e Napolit, ku …

Read More »