Aktualitet/Lajme

Padia e Aleancës së Teatrit kundër Luigi Soreca-s, Olta Xhaçka i del në mbrojtje ambasadorit

Ministrja e Europës dhe Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka i ka dalë në krah ambasadorit të BE-së në vendin tonë, Luigi Soreca-s pas padisë që Aleanca për Teatrin ka bërë kundër tij. Xhaçka e quan Soreca-n një mik të vërtetë që ka mbështetur integrimin dhe që nuk heziton kurrë të kritikojë qeverinë për gabimet e tyre. “Një mik i vërtetë …

Read More »

Probleme me pasurinë, KPA shkarkon nga detyra kreun e Prokurorisë së Apelit Gjirokstrër

KPA shkarkon nga përfundimishtë nga detyra kreun e prokurorisë së Apelit Gjirokastër Alfred Agolli. Gjatë seancës së sotme, KPA vendosi të lërë në fuqi vendimin e KPK-së për prokurorin Agolli, për shkarkimin e tij nga detyra. Sipas vendimit shkak i shkarkimit është bërë pasuria dhe pamundësia e tij për ta justitikuar atë. “Trupi gjykues i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, …

Read More »

I këputi këmbën të resë në kryeqytet, nuk ka burg për djalin e Erzen Berçanit (Vendimi i gjykatës)

Jehon Breçanin, djali 19-vjeçar i ish-drejtorit të Policisë Erzen Breçani, i cili pak kohë më parë aksidentoi një vajzë 23-vjeçare me makinë në Tiranë, ku për pasojë i këputi këmbën, ia ka hedh sërish paq nga drejtësia duke i shpëtuar burgut. Fillimisht Gjykata e Tiranës më 25 qershor 2021  vendosi të lirojë 19-vjeçarin për aksidentin e rëndë, duke vendosur masën …

Read More »

‘Miss Universe’, Tuti Sejdiu rrëfen se u përdhunua në moshën 13 vjeçare

“Miss Universe Albania & Kosova”, Tuti Sejdiu, 19 vjeçarja nga Komuna e Gjilanit ka treguar se në moshën 13-vjeçare është përdhunuar e trafikuar nga disa persona. Në një intervistë, Sejdiu thotë se këtë kurorë që e ka marrë ditë më parë ia kushton familjes së saj, pasi që thotë se ata janë sakrifikuar shumë për të. “Arsyeja që kam ardhë …

Read More »

A do të izolohemi sërish për shkak të ‘Deltës’? Përgjigjet Brataj: Ky virus të bën gjëmën për dy javë

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, përmes një interviste të dhënë në emisionin ‘Me Xhaxhiun’ në FaxNews, ka folur rreth situatës epidemike në vend dhe rrezikut nga mutacioni ‘Delta-s’. Brataj u ndal tek masat në fuqi dhe tek mundësia nëse do të ketë një ndryshim të tyre në të ardhmen. Ai theksoi se vendimet nuk merren vetëm në raport me …

Read More »

E konfirmuar: Kjo është fjala e mallkuar argjentinase që përdori Chiellini kur Saka po gjuante penalltinë

Nuk kanë të sosur çudirat që po zbulohen për Kampionatin Europian. E fundit është ajo që lidhet me finalen Angli-Itali ku është konfirmuar se është përdorur një mallkim argjentinas në penalltitë e gjuajtura. Bëhet fjalë për Giorgio Chiellinin i cili në mos nuk e dinte, do e ketë mësuar mallkimin që thuhet të ketë origjinën në Argjentinë, dhe që përdori …

Read More »

Flet djali i Mancinit: Fati kishte një llogari të hapur me babanë, ja hajmalia që i dhashë para Europianit…

Futbolli jep, futbolli merr, futbolli të ndëshkon, futbolli të shpërblen. Koha është gjithmonë shëruesja e gjithçkaje. 29 vite pas hidhërimit më të madh sportiv në historinë e futbollit të Sampdoria, Mancini kthehet në “Wembley”, për të luajtur një finale Europiani. Kësaj radhe finalja i jep gëzim të jashtëzakonshëm trajnerit italian. Andrea Mancini, djali i trajnerit axurr, kishte ndjenja të mira …

Read More »

“Nuk garantohet pavarësia”, 5 organizata kundër zgjedhjes së Krasniqit në krye të AMA

Pesë organizata pjesëmarrëse në platformën e Reagimit të Shpejtë për Lirinë e Medias deklaruan të martën se janë “thellësisht të shqetësuara” për shkak të zgjedhjes nga parlamenti shqiptar i një bashkëpunëtoreje të ngushtë të Partisë Socialiste në postin e kryetares së bordit të Autoritetit të Medias Audiovizive. Parlamenti i kontrolluar nga socialistët zgjodhi Armela Krasniqin si kryetare të AMA më …

Read More »