Aktualitet/Lajme

Dëshmitë e të penduarve/ Trafik droge me leje nga policia

Ilirian Zaimi është një nga drejtuesit e grupit kriminal që trafikoi tonelata me drogë nga Shqipëria drejt Italisë dhe që etiketohet nga skafistët e penduar si Daja apo Lani. Arrestimi i tij u bë gjatë operacionit të koduar ‘Shpirti’. Bashkëpunëtorët e drejtësisë, Mariglen Shusha dhe Donial Drolli rrëfejnë se si grupi i Dajës ndërveproi me mafian bavareze dhe se si …

Read More »

EURO 2020/ Danimarka vazhdon të mahnisë, eliminon Çekinë dhe kualifikohet në gjysmëfinale

Danimarka nuk zhgënjen dhe vijon të mahnisë në Kampionatin Europian pas asaj drame të fortë në nisje kur humbi Eriksen nga skuadra. Skuadra e Hjulmand mposhti 2-1 Republikën Çeke duke prerë biletën për në gjysmëfinalen e Euro 2020. Danezëve u mjaftoi vetëm një pjesë për të siguruar kualifikimin edhe pse pjesa e dytë ishte paksa vuajtëse për ta. Që në …

Read More »

Shqipëria dhe Kosova në mesin e shtatë vendeve në stërvitjen “Anadolu-21

Në stërvitjen e Forcave të Bashkuara Speciale “Anadolu-21”  që po mbahet në Turqi, do të marrin pjesë edhe Shqipëria dhe Kosova. Stërvitja organizohet nga Komanda e Forcave Speciale të Turqisë. Në ushtrime marrin pjesë “Forcat Speciale” nga 7 shtetet. Shqipëria është pjesëmarrëse “de facto” ndërsa Kosova si vëzhguese. Sipas njoftimit të ministrisë turke të Mbrojtjes,  Stërvitja e Forcave të Bashkuara …

Read More »

Rrëfimi i Ndrec Gjergjit, ja si DASH i ofroi mbështetje Leka Zogut, nëse hiqte dorë nga Kosova

Rrëfimi i Ndrec Gjergjit: Departamenti Amerikan i Shtetit i ofroi mbështetje Mbretit Leka nëse hiqte dorë nga Kosova Nga Dalip GRECA – Ndrec  Gjergji (Nikolla) është një ndër përfaqësuesit  më besnikë  të mbretërorëve shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i fundmi i brezit të vet. Jeta e tij në Shqipëri kishte kaluar përmes përballjes së vështirë me diktaturën komuniste, …

Read More »

I dyshuari për vrasjen e vëllezërve Bytyçi në 1999-n nderohet nga Serbia, ‘shpërthen’ Ambasada amerikane

Goran Radosavleviç – Guri, ish-komandanti i Xhandarmërisë serbe, i cili e ka të ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara për shkak të “përfshirjes së tij në shkelje të rënda të të drejtave të njeriut”, mësohet se është nderuar me medalje mirënjohjeje nga shteti serb. Sipas mediave kosovare, në kremtimin e “Ditës së Xhandarmërisë” më 30 qershor në Novi Sad, komandanti …

Read More »

Prishja e objekteve në bregdet, Çuçi bën bilancin: U shembën 130 ndërtime pa leje, ja sa milionë lekë gjobë u vendosën

Mbi 130 ndërtime pa leje janë shembur përgjatë vijës bregdetare të vendit nga Inspektoriati Kombëtar i Mbrotjes së Territorit. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, bën një bilanc me të dhënat e fazës së parë të operacionit “Bregdeti Ynë”, teksa Policia e Shtetit prej tre ditësh vijon kontrollin në stacionet e plazhit për të evidentuar hapësirat e zaptuara. “Në fazën e …

Read More »

Abuzim me çmimin e aboneve në Tiranë

Këshilli Bashkiak i Tiranës riktheu abonetë e përgjithshme në treg nga 1 korriku, megjithatë qytetarët ankohen për abuzime në shitjen e dokumentit. Megjithëse bileta e përmuajshme ka të stampuar çmimin 1600 lekë të reja, operatorët e transportit urban po e shesin atë me 600 lekë dhe në disa raste me 800 lekë si mall në tregun e zi. Qytetarët thonë …

Read More »

DPA hap Këndin Arkivor për të interesuarit edhe në qytetin e Shkodrës

Këndi Arkivor i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave u hap dhe në qytetin e Shkdorës. Të gjithë të apasionuarit dhe të interesuarit shkodran, për dokumentet që ruan dhe administron arkivi i shtetit nuk është më e nevojshme të paraqiten në sallën e studimit të Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave në Tiranë. Këndi Arkivor u hap në një nga sallat e …

Read More »