Administrata e Bidenit skeptike për qëllimet e Xi përpara samitit të tij me Putinin

Presidenti i SHBA Joe Biden tha në fillim të kësaj jave se po planifikonte të fliste “së shpejti” me homologun e tij kinez, Xi Jinping.

Në Uashington, zyrtarët i shohin qëllimet e Xi me skepticizëm të thellë; Kina ka refuzuar të dënojë luftën dhe në vend të kësaj pretendoi se Moska ishte provokuar për të pushtuar Ukrainën. Pasi Kina njoftoi vizitën e Xi në Rusi duke thënë se ai po udhëtonte “për hir të paqes”, Shtëpia e Bardhë punoi për të parandaluar përpjekjet për ta cilësuar takimin Xi-Putin si një mision paqeruajtës, duke sugjeruar se çdo kornizë e ofruar nga Pekini do të peshonte ndaj Rusisë. dhe keq për Ukrainën.

Ndërsa ata fillojnë të planifikojnë axhendën e tyre, ne me siguri duam të shprehim se sa të shqetësuar do të ishim nga çdo propozim nga (Kina) që do të ishte i njëanshëm dhe do të pasqyronte vetëm perspektivën ruse,” tha John Kirby, një zëdhënës për Këshilli i Sigurisë Kombëtare.

Një armëpushim tani është në fakt ratifikimi i pushtimit rus,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + sixteen =