Peskov: Fluturimi me dron në baltik tregon përfshirjen e SHBA në luftë

Fluturimet e dronëve amerikanë mbi Detin Baltik janë një shenjë e përfshirjes së drejtpërdrejtë amerikane në konfliktin me Rusinë, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, pasi javën e kaluar një dron amerikan u rrëzua në det pasi u kap nga avionët luftarakë rusë.

“Është e qartë se çfarë po bëjnë këta dronë dhe misioni i tyre nuk është në asnjë mënyrë një mision paqësor për të garantuar sigurinë e peshkimit në ujërat territoriale ndërkombëtare.

Dhe, me të vërtetë, ne po flasim për përfshirjen e drejtpërdrejtë të operatorëve të këtyre dronëve në konflikt dhe kundër nesh”, tha Peskov në një intervistë televizive.

Rusia tha se droni kishte shkelur kufizimet e hapësirës ajrore dhe kishte humbur kontrollin pasi kishte manovruar ashpër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + three =