Parashikimi i motit, 17 mars 2023

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se sot vendi do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike në të gjithë vendin për shkak të masave ajrore të thata dhe të ftohta me origjinë verilindore.

Moti parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit si dhe vranësira të pakta e hera herës mesatare kalimtare në orët e mesditës dhe pasdites. Vranësirat do të jenë më tepër prezente përgjatë relieveve malore në lindje.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim dhe shpejtësi mesatare 3-10 m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe në lugina era fiton shpejtësi dhe behët tepër intensive dhe problematike dhe shpejtësinë e Tufanit 16-25 m/sek deri në orët e mesditës. Më pas intensiteti i erës bie 1-10m/s. Valëzimi në dete parashikohet i forcës nga 2-5 ballë.

 

Temperaturat parashikohen:

 

 

QYTETET Temperaturat në °C Sigla
Shkodër 4/15 Diell
Kukës -1/12 Diell re
Lezhë 3/16 Diell
Dibër -1/13 Diell re
Durrës 4/17 Diell
Tiranë 4/18 Diell
Elbasan 3/18 Diell re
Berat 2/19 Diell re
Vlorë 4/19 Diell
Korcë -1/13 Diell re
Gjirokastër -1/16 Diell
Sarandë 5/18 Diell

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × one =