SHBA reagon pas fjalimit të Putinit: Askush nuk po sulmon Rusinë

Presidenti amerikan, Joe Biden, nuk do t’i përgjigjet akuzave të homologut rus, Vladimir Putin. Ishte ky reagimi i perëndimit ndaj fjalimit të shefit të Kremlinit në parlamentin rus.

Këshilltari për sigurinë kombëtare në Shtetet e Bashkuara, Jake Sullivan, tha se Uashingtoni nuk e vlerëson fjalimin si një përballje kokë më kokë, apo sfidë oratorie.

“Presidenti Biden, në fjalimin e tij në Varshavë, do të ofrojë një konfirmim për vlerat perëndimore”, nënvizoi zyrtari.
Sullivan iu përgjigj Putinit duke thënë se akuza e tij se perëndimi po sulmon Rusinë, është një absurditet.

Në këtë debat në distancë ka ndërhyrë dhe Sekretari Amerikan I Shtetit, Antony Blinken, i cili nga Athina deklaroi se lufta e Putinit ishte një dështim strategjik.

Nga ana tjetër, fjalimi i Biden në Poloni po pritet me mjaft kureshtje në Kremlin. Këtë e konfirmoi zëdhënësi Dmitry Peskov, që saktësoi se Putini nuk do të jetë mes atyre që do e ndjekin, por këshilltarët e tij.

“Presidenti do të informohet vetëm për pikat kryesore të fjalimit”, nënvizoi zëdhënësi i Kremlinit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven + fourteen =