Ministrat e BE-së vendosin sanksione të reja kundër Iranit

Bashkimi Evropian nuk mund ta listojë Republikën Islamike të Iranit si një entitet terrorist derisa një gjykatë e BE-së të ketë përcaktuar se ata janë, tha të hënën shefi i politikës së jashtme të bllokut.

Ministrat e BE-së, megjithatë, ranë dakord të hënën për një paketë të re sanksionesh kundër Iranit, tha presidenca suedeze e BE-së.

“Ministrat miratuan një paketë të re sanksionesh kundër Iranit, duke synuar ata që nxisin represionin. BE-ja dënon fuqishëm përdorimin brutal dhe joproporcional të forcës nga autoritetet iraniane kundër protestuesve paqësorë,” tha presidenca në një postim në Twitter, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit Nasser Kanaani në Teheran kishte thënë më herët gjatë ditës se qeveria iraniane nuk është pa alternativë nëse BE-ja e liston IRGC-në si një organizatë terroriste. Ai shtoi se çdo lëvizje kundër Gardës Revolucionare do të konsiderohet si një akt armiqësor kundër sigurisë së Republikës Islamike dhe “rezultatet e saj do të ndikojnë te shkelësit”.

Zyrtarët iranianë, me sa duket të shqetësuar për një lëvizje të mundshme nga BE-ja pas një votimi dërrmues nga Parlamenti Evropian javën e kaluar, e kanë kërcënuar në mënyrë implicite bllokun me pasoja të dhunshme.

Parlamenti Evropian i ka bërë thirrje BE-së që të listojë Gardën Revolucionare si një entitet terrorist, duke e fajësuar atë për shtypjen e protestave të brendshme dhe furnizimin me dronë në Rusi.

“Është diçka që nuk mund të vendoset pa një gjykatë, një vendim gjykate së pari. Nuk mund të thuash që të konsideroj terrorist sepse nuk të dua,” u tha gazetarëve Josep Borrell, përfaqësuesi i lartë i BE për punët e jashtme, ndërsa mbërriti. për takimin e ministrave të jashtëm të BE-së në Bruksel.
Ai tha se gjykata e një anëtari të BE-së duhej të lëshonte një dënim konkret ligjor përpara se vetë BE-ja të mund të vepronte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + thirteen =