Frika e një konflikti të armatosur në Kosovë, NATO të forcojë mbrojtjen

Më 10 dhjetor, serbët etnikë filluan të vendosin postblloqe në veri të Kosovës, afër kufirit me Serbinë, për të protestuar kundër arrestimit të një ish-oficeri serb. Situata u përshkallëzua shumë shpejt në një përplasje të rrezikshme midis Kosovës dhe Serbisë, me Prishtinën që u bëri thirrje forcave paqeruajtëse ndërkombëtare të udhëhequra nga NATO në Kosovë (KFOR) që të ndërhynin, dhe Beogradi njoftoi se ushtria e tij ishte në “nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake” për shkak të tensioneve në kufi.

Pas bisedimeve me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe marrjes së garancive nga partnerët perëndimorë të Kosovës se ata nuk do të arrestoheshin për incidentin, protestuesit përfundimisht filluan të heqin postblloqet më 29 dhjetor.

Me heqjen e postblloqeve dhe rihapjen e pikave kufitare, kriza duket se i erdhi fundi. Por përshkallëzimi i dhjetorit nuk ishte incidenti i parë që pothuajse e shtyu Serbinë dhe Kosovën në konflikt të hapur dhe ka shumë pak gjasa që të jetë i fundit.

Marrëdhëniet e brishta mes dy vendeve fqinje kanë qenë në prag të kolapsit që nga vera e kaluar, kur qeveria e Kosovës filloi të ndërmarrë hapa për të ushtruar sovranitetin mbi të gjithë territorin e vendit. Në fund të korrikut, qeveria e Albin Kurtit kërkoi nga të gjithë qytetarët e Kosovës,  përfshirë serbët etnikë që refuzojnë të njohin autoritetin e Prishtinës dhe ende e konsiderojnë veten pjesë të Serbisë  të përdorin targa të lëshuara nga Kosova.

Si përgjigje, serbët etnikë në veri bllokuan rrugët dhe kërcënuan me dhunë, duke bërë që forcat e KFOR-it të fillojnë të patrullojnë rrugët në rajon. Disa ditë më vonë, pas ndërmjetësimit të Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara, Prishtina dhe Beogradi arritën një marrëveshje për mjetet e identifikimit por çështjen e targave e lanë të zgjidhej në një datë të mëvonshme. Në nëntor, pas muajsh protestash, përplasjesh të herëpashershme, madje edhe dorëheqje masive nga punonjësit e shtetit serbë etnikë, çështja e targave u zgjidh përfundimisht me nënshkrimin e një marrëveshjeje.

Në të vërtetë, përshkallëzimi i fundit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës ka ndjekur një model të qartë. Kosova tenton të ushtrojë sovranitet mbi të gjithë territorin e saj; Beogradi përgjigjet të nxisë trazira duke përdorur serbët etnikë në veri si përfaqësues të tij, raporton abcnews.al

BE-ja ndërhyn, ndërmjetëson një marrëveshje dhe ndalon trazirat të përshkallëzohen në një konflikt ndërkufitar. Pastaj cikli përsëritet.

E gjithë kjo tregon se tensionet e përsëritura ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, dhe ndërmjet Kosovës dhe qytetarëve të saj etnikë serbë në veri të vendit, në fakt kanë pak të bëjnë me praktikat e qeverisjes siç janë targat, dhe gjithçka ka të bëjë me një çështje thelbësore: Pavarësia e Kosovës.

Pothuajse një çerek shekulli më parë, NATO iu përgjigj dhunës brutale të ushtruar nga Serbia në Kosovë duke ndërhyrë, duke mposhtur trupat e të fortit serb Slobodan Millosheviç dhe duke i detyruar ata të tërhiqen nga Kosova.

Që atëherë, Kosova ka punuar shumë për të ndërtuar një shtet dhe në vitin 2008 zyrtarisht shpalli pavarësinë e saj nga Serbia. Në vitet që nga ajo kohë, më shumë se 100 vende e njohën atë si një komb të pavarur dhe u bashkua me disa institucione ndërkombëtare, si Banka Botërore dhe FMN, raporton abcnews.al.

Në vitin 2010, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e shpalli të ligjshme shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Serbia kurrë nuk e pranoi këtë dhe u përpoq të minonte sovranitetin e Kosovës në çdo rast që nga viti 2008.

Në vitin 2013, kryeministri i atëhershëm i Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidenti i atëhershëm i Serbisë, Ivica Daçiç nënshkruan një marrëveshje të arritur në Bruksel për të provuar të normalizojnë marrëdhëniet midis dy kombeve.

Marrëveshja përcakonte kushtet për decentralizim në shkallë të gjerë të veriut të Kosovës dhe popullsisë së saj shumicë etnike serbe. Ka kaluar gati një dekadë nga nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje “historike”, por siç tregojnë ngjarjet që nga vera e kaluar, normalizimi është ende larg. Për më tepër, ekziston frika se vetë kjo marrëveshje mund të hapë rrugën për konfliktin e radhës ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Marrëveshja e vitit 2013 parashikonte shkrirjen e katër komunave serbe në veri – Mitrovicës së Veriut, Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit në një “Asociacion të Komunave Serbe” që do të kishte kompetenca të gjera mbi zhvillimin ekonomik, arsimin, kujdesin shëndetësor dhe planifikimin e qytetit në zonat me shumicë serbe të Kosovës.

Tani që kartat e identitetit, targat dhe barrikadat nuk janë më pengeë, Beogradi po fokusohet në formimin e shpejtë të kësaj shoqate. Prishtina, megjithatë, është skeptike për qëllimin dhe dobinë e supozuar të një lëvizjeje të tillë.

Në nëntor të vitit 2015, qeveria e Kosovës ngriu planet e saj për themelimin e shoqatës, duke tërhequr akuzat nga Daçiq se po “kërcënon stabilitetin rajonal”. Disa muaj më vonë, Gjykata Kushtetuese e Kosovës shpalli “jokushtetuese” pjesë të marrëveshjes së vitit 2013, përfshirë pikën për asociacionin komunal.

Përderisa Beogradi, me mbështetjen e BE-së dhe SHBA-së, ka kohë që po bën agjitacion për rikthimin e projektit, qeveria aktuale e Kurtit duket e vendosur të mos lejojë themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, raporton abcnews.al.

Ngjarjet e muajve të fundit, së bashku me vazhdimin dhe kthimin e vazhdueshëm për formimin e mundshëm të një komuniteti komunal serb, tregojnë se me gjasë do të jemi dëshmitarë të shumë cikleve të tjera të përshkallëzimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në vitin e ri.

Por a ka një rrugë të mundshme drejt normalizimit?

Ekziston një plan franko-gjerman në proces që propozon të lehtësojë pranimin e shpejtë të Serbisë në BE në këmbim të njohjes së pavarësisë së Kosovës. Kurti thuhet se është pro planit. Vuçiç, megjithatë, ka deklaruar tashmë se një shkëmbim i tillë është i papranueshëm për vendin e tij.

Me planin parësor të BE-së për zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi që nuk ka gjasa të japë rezultate të shpejta, Prishtina duket se po shikon nga Uashingtoni për ndonjë zgjidhje të mundshme për problemin e saj me Serbinë.

Por SHBA, e fokusuar në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe pasojat e saj, duket gjithashtu e paaftë për të gjetur një rrugë për normalizimin e situatës. Për më tepër, siç paralajmëroi Kurti, ekziston rreziku që Rusia mund të nxisë tensionet midis aleatit të saj rajonal Serbisë dhe Kosovës me orientim perëndimor, ose për të larguar vëmendjen nga dështimet e saj në Ukrainë, ose për të dërguar vendet e NATO-s me një tjetër konflikt europian.

Natyrisht, të gjitha përpjekjet diplomatike për të arritur normalizimin ndërmjet Serbisë dhe Kosovës duhet të vazhdojnë, por ka pak shpresë se Serbia do ta pranojë pavarësinë e Kosovës dhe do të fillojë të respektojë sovranitetin e saj së shpejti.

Duke pasur parasysh konfliktet e vazhdueshme ndërmjet dy shteteve fqinje, duhet të ndërmerren tre hapa politikë për të rritur sigurinë e Kosovës.

Së pari, prania e NATO-s në Kosovë duhet të forcohet. Me 3800 ushtarë, KFOR-i është tashmë një forcë e frikshme dhe një shtyllë e stabilitetit të Kosovës. Por duke rritur numrin e trupave, NATO mund t’i dërgojë një mesazh të fortë Serbisë, Rusisë dhe botës në lidhje me përkushtimin e saj ndaj rajonit dhe qëndrueshmërisë së Kosovës si shtet i pavarur.

Së dyti, SHBA-ja duhet të rrisë mbështetjen e saj  në aspektin e pajisjeve dhe trajnimeve  për forcën policore të Kosovës. Ndërsa KFOR-i po bën një punë shumë të mirë tani, në planin afatgjatë, vetëm një forcë e fortë policore kombëtare mund të sigurojë stabilitetin e vendit dhe sigurinë e të gjithë qytetarëve të tij.

Së treti, Kosova duhet të pranohet në NATO. Kosova është një partner i besueshëm properëndimor në Europën Juglindore dhe NATO tashmë ka investuar në mënyrë të konsiderueshme në sigurinë e vendit.  Vetëm anëtarësimi në NATO mund të sigurojë që ajo të mos përfundojë në një vakum pushteti dhe të mos hyjë në konflikt me Serbinë.

Më shumë se dy dekada pas ndërhyrjes së NATO-s dhe gati 15 vite pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Beogradi ende po refuzon të njohë faktet në terren dhe të pranojë sovranitetin e Kosovës.  Nëse aleatët perëndimorë të Prishtinës janë seriozë për ruajtjen e paqes në rajon, ata duhet të ripërtërijnë angazhimin e tyre ndaj Kosovës para se të jetë tepër vonë./ Përktheu: abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seven + 10 =