Lufta/ Rusia: Dy inspektorë të OKB-së me qëndrim të përhershëm në Zaporizhja

Rusia tha se dy inspektorë të Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore do të vazhdojnë të qëndrojnë në centralin bërthamor të Zaporizhjas, pasi pjesëtarët e tjerë të misionit që aktualisht po qëndrojnë në central, do të largohen.

Një ditë pasi misioni i agjencisë së Kombeve të Bashkuara arriti në Zaporizhja – centralit më të madh bërthamor në Evropë – ambasadori rus për institucionet ndërkombëtare në Vjenë, tha për agjencinë RIA se gjashtë ekspertë ndërkombëtarë do të qëndrojnë në central për disa ditë, ndërkaq dy prej tyre do të kenë qëndrim të përhershëm në Zaporizhja.

Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore ende nuk ka reaguar ndaj kësaj deklarate të Rusisë.

Teksa misioni i inspektorëve në OKB po viziton Zaporizhjas është raportuar për luftime dhe granatime pranë centralit. Rusia dhe Ukraina kanë fajësuar njëra-tjetrën për sulmet.

Zaporizhja ka rënë nën kontrollin rus në mars të këtij viti, pak ditë pasi Rusia nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës.

Luftimet përreth zonës ku gjendet centrali kanë rritur shqetësimet ndërkombëtare për ndonjë aksident të mundshëm bërthamor në këtë central.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

three × two =