Ushqimet që duhet të konsumoni për lëkurë më të re

Avokado është plot me acide yndyrore të shëndetshme, acid folik, omega-3 dhe yndyrna të pangopura, dhe antioksidantë, si vitaminat A, C, E, K, B dhe folate

Për lëkurë të shëndritshme dhe të zhdërvjellët, ekspertët rekomandojnë të hani ushqime të pasura me antioksidantë, pasi këto neutralizojnë radikalet e lira që përndryshe do të shkaktonin stres oksidativ në lëkurë.

Avokado është një superfrut për shëndetin e lëkurës dhe mund ta përdorni vazhdimisht për të korrur përfitimet.

Në fakt, avokado është përdorur prej kohësh si një përbërës heroik i bukurisë. Kjo është arsyeja pse shumë marka përfshijnë vaj, gjalpë ose ekstrakt avokadoje në formulat e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

five × three =