Parashikimi i motit, e premte 29 korrik 2022

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e sotme vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të lagështa dhe të qëndrueshme ndikuar nga masat ajrore me origjinë perëndimore.

Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët si dhe alternime vranësirash kalimtare nga orët e mesditës deri ato të pasdites vonë. Përgjatë relieveve kodrinore – malore në lindje vranësirat hera-herës deri të dendura.

Në periudha afatshkurtra dhe në mënyrë të izoluar në relievet e larta malore në lindje reshje shiu të dobëta në formën e shtrëngatave.

Era do të fryjë me drejtim veriperëndim – verilindje me shpejtësi mesatare 1-6m/s, e cila përkohësisht përgjatë vijës bregdetare dhe lugina fiton shpejtësi deri në 10m/s. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET Temperaturat në °C Sigla
Shkodër 21/37 Diell
Kukës 18/32 Diell re
Lezhë 20/35 Diell
Dibër 16/33 Diell re
Durrës 21/37 Diell
Tiranë 22/37 Diell
Elbasan 21/38 Diell re
Berat 17/37 Diell re
Vlorë 19/34 Diell
Korçë 17/32 Diell re
Gjirokastër 18/37 Diell re
Sarandë 17/34 Diell

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

nineteen − 15 =