Ky demaskim eshte art

Amarildo Pregapuca
Ish shefi i CIA-s, ne nje interviste te tijen ne dokumentarin “The Cold War” thote tekstualisht.
“Ne kishim disavantazhin (me vendet socialiste), se duhet te gjenim njerzit qe kishin paftyresine, te luftonin kundra interesave te vendeve te tyre dhe kjo qe jo e lehte”
I njejti princip u perdor dhe gjate viteve 90-te ne ter vendet e lindjes, apo ish-socialiste.
U rekrutauan njerzit e pafytyre.
U rekrutuan njerzit qe kishin bere krime, dhe si rrjedhoje, do u duhej te benin cfare ju kerkohej, pa limite.
U rekrutuan njerzit e pa moralshem, me probleme te forta karakteri, gje qe mund te perdorej kundra tyre, nese nuk bindeshin.
U rekrutuan, ish agjente te huaj, te denuar per terrorizem apo sabotime..dhe shume prej tyre te vdekur, u bene “deshmore” dhe jo se ju dhimbseshin, por se e dinin qe pjesa me e madhe e popullit e dinte te verteten, keshtu qe do krijohej dhe percarje, inate dhe me rradhe..pra me nje gure, vrisnin dy zogj..Demtonin krenarine kombetare, bazen e nje kombi dhe krijonin percarje dhe etalonin e ri, te te shiturve dhe hipokriteve.
U rekrutuan ish-sigurimsa shteti, ish-spiune..te cileve ju vu “tabela” -O puth kryqin, o kaperce kanalin..Pra ose demaskimi (nese nuk behej sic u thuhej) ose kariera, qe te benin cfare ish kundra interesit te shqiperise..
Ju dha goje legenave, te paftyreve, te pa zoteve..qe per cape buke shesin dhe te emen..dhe qent lehen per 32-vjet..duke u nisur nga studimi psikologjik..
“Se nese nje shoqeri e ushqen me plehra, kthehet ne nje e tille..dhe se idiotizmi eshte ngjites.”
E gjitha sa thash, eshte arti i nenshtrimit te kombeve..i studjuar dhe mire zbatuar kudo ku mundeshin.
Dhe nxjerrja e Ilir Metes, si ish-bashkepunetor sigurimi, tani pas 32-vitesh eshte art..
Me thoni ne 32-vite, nese dikush eshte demaskuar, per ish-bashkepunetor i CIA-s, Grekut, Serbise, Frances, Gjermanise dhe me rradhe..?!
Pra i vetmi krim qe eshte denuar ne keto 32-vite..eshte nese i ke sherbyer kombit tend, nga armiqte, qe sic e shikojme nuk donin ndryshim sistemi, pra kalim nga socializmi ne kapitalizem..por pushtim asetesh kombetare, kulture, pasurishe kombetare, shkaterrim shoqeror, percarje..dhe qen lehes qe sjellin stres, duke e bere toke te djegur..qe cdo i ri, te doje te largohet…jo nga kushtet, sesa nga zhurma.
Dhe erresirat gezohen, dhe se cfare ka ndodhur, ka rene dhe mbi ta, familjet dhe femijet e tyre..por mjafton qe ja kane “fut” komunizmit..
E kuptojne qe kane kapur fundin e fundit..dhe kjo i ben me te vendosur, te lehin, si i vetmi gezim qe ka nje psikopat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

two × 4 =