Zjarret në ishullin grek: Digjen shtëpi e biznese, beteja me flakët tepër e vështirë

Greqia është në një betejë të egër me zjarret prej kohësh, e duket se situate po vjen duke u përkeqësuar në ishullin e Lesvis në Mitilin.

Zjarri që ka shpërthyer në mëngjesin e kësaj të shtune mbetet ende i pakontrolluar.

Flëket janë favorizuar edhe nga erërat e forta duke mbërritur në Vatera dhe aty kanë djegur shtëpi, biznese dhe makina.

Autoritet dhanë urdhërin evakuimin e banorëve që në orët e para të mengjesin, ndërkohë që në këtë vende ishin strehuar edhe disa të prekur nga tërmeti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 − 3 =