Po bën xhiron e rrjetit/ Gafa e Joe Bidenit gjatë fjalimit të fundit, thotë se ka kancer

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës gjatë fjalimit të mbajtur për ndryshimet klimatike u duk se bëri pretendim të çuditshëm se ka ‘kancer’. Presidenti amerikan Joe Biden po fliste para një ish-termocentrali me qymyr në Somerset, Massachusetts, kur u duk se tha se “ka” kancer.

“Duhet të keni fshirëset e xhamit për të hequr fjalë për fjalë njolla vaji nga dritarja. Kjo është arsyeja pse unë – dhe shumë njerëz të tjerë me të cilët jam rritur – kemi kancer”, pohoi ai.

Zyra e shtypit e Shtëpisë së Bardhë nuk e ka sqaruar publikisht deklaratën e së mërkurës, por Biden më parë kishte hequr kancerin e lëkurës jo melanoma përpara se të bëhej president.

Një raport shëndetësor i Shtëpisë së Bardhë thotë se “Është e vërtetuar se Presidenti Biden kaloi shumë kohë në diell në rininë e tij. Ai ka hequr disa kancere të lëkurës të lokalizuara, jo melanoma me operacionin Mohs përpara se të fillonte presidencën e tij. Ekzaminimi total i lëkurës së trupit u krye nën mbikëqyrjen e dermatologëve. Disa zona të vogla të ndryshimeve aktinike u trajtuan me krioterapi me azot të lëngshëm, por nuk ka zona të dyshimta për kancer të lëkurës në këtë moment. Nuk kërkohet biopsi”.

Në fjalimin e zotit Biden të mërkurën, ai fajësoi republikanët për ngecjen e agjendës së tij të gjelbër. “Asnjë republikan i vetëm në Kongres nuk u ngrit për të mbështetur planin tim të klimës, as edhe një”, pohoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 + 17 =