Alarm në Greqi, avioni ushtarak serb që u rrëzua mbante 12 tonë lëndë të rrezikshme

GREQI – Në afërsi të fshatit Paleochori në komunën e Pangait, avioni Antonov 12 i kompanisë ukrainase është përplasur në tokë dhe ka shpërthyer  flakë të mëdha.

Sipas dëshmitarëve, avioni është përplasur në një fushë me misër  dhe për mrekulli nuk ka persona të lënduar nga ana e banorëve të zonës. Informacionet nga mediat greke flasin për një ngarkesë municionesh në avion, ndërsa në bord ndodheshin vetëm 8 anëtarët e ekuipazhit. Zjarrfikësit nxitojnë në vendngjarje pasi ngarkesa prej 12 tonësh e fluturimit komercial, e cilësuar si lëndë e rrezikshme mund të shpërthejë.

Në fund të malit Agios Oros, avioni bën një kthesë 180 gradë, humbet lartësinë, digjet dhe përplaset në një distancë të shkurtër.

Ulja e detyruar nuk ndodhi kurrë

Informacioni i Shërbimit të Aviacionit Civil konfirmon se mesa duket një nga katër motorët ka marrë flakë  dhe për këtë arsye është bërë kthesë 180 gradë duke u kthyer në aeroportin e Kavallës , por ulja nuk ndodhi kurrë.

Rruga e avionit para rrëzimit

Në lindje të malit Athos, Antonov 12 duket se po kthehet në aeroport.

Megjithatë, ai humbet lartësinë për t’u përplasur menjëherë pas majave të Pangaeus, siç konfirmohet nga dëshmitarët okularë.

Zona është zhytur në errësirë ​​që nga  ora 23:00 pasi avioni mund të ketë rrëzuar kabllot gjatë rrëzimit të tij midis Antifilippou dhe Paleochori , në Eleftheroupolis Kavala.

Avioni transportues ishte nisur nga Serbia për në Jordani dhe thuhet se ishte në një fluturim transporti tregtar.

 

Deri më tani, Mediat serbe nuk po konfirmojnë që avioni është nisur nga Beogradi./abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

one × 4 =