Parashikimi i motit, 12 Korrik 2022

Gjatë ditës së sotme vendi ynë parashikohet të jetë nën ndikimin e vlerave relativisht te larta te presionit atmosferik.

Moti parashikohet me kthjellime dhe në pasdite zhvillim të vranësirave hera-heres te dendura,të cilat do të pasohen nga shi i izoluar ne zonat malore lindore. Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-5m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe në momentin e zhvillimit të vranësirave era do të fitoi shpejtësi deri në 7-12m/s shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen: në zona malore 12 deri 25°C
në zona e ulëta 15 deri 31°C
në zona bregdetare 17 deri 29°C

Në rajonin e Ballkanit do të ndikojnë masat ajrore të qendrueshme. Moti parashikohet i kthjellet me vranesira kalimtare në mesditë.

Sa i përket Kontinentit Europian pjesa më e madhe e tij do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të qendrueshme. Moti parashikohet të nisë me kthjellime dhe zhvillim të vranësirave në orët e mesditës. Ndërsa në pjesen verilindore te kontinentit masat ajrore të paqëndrueshme do të jenë prezente duke sjellë mot me vranësira dhe reshje shiu me intensitet te ulet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

sixteen − thirteen =