Klubet evropiane shmangin lojtarët e pavaksinuar në tregun e transferimeve

Disa nga klubet kryesore të futbollit evropian raportohet se kanë përjashtuar mundësinë e nënshkrimit të lojtarëve që mbeten të pavaksinuar kundër Covid-19, sipas raporteve nga mediat në Mbretërinë e Bashkuar.

Raporti, i cili u publikua në The Telegraph, vjen mes lajmeve se dyshja e mesfushës së Chelsea, N’Golo Kante dhe Ruben Loftus-Cheek u lanë në Londër përpara turneut parasezonal të klubit në Shtetet e Bashkuara ‘për shkak të gjendjes së tyre të vaksinimit’ me frikën në rritje brenda futbollit se lojtarëve të ndryshëm të pavaksinuar mund t’u kundërshtohet hyrja në vende të caktuara nëse rregullat strikte Covid-19 rifuten më vonë këtë vit.

Shtetet e Bashkuara, për shembull, tani kërkojnë që të gjithë personat në vend të vaksinohen pas mbërritjes, me spekulime që sugjerojnë se ky ishte shkaku i mosparaqitjes së Kante dhe Loftus-Cheek.

Sipas raportit, një burim i paidentifikuar citohet të ketë thënë se ‘telefonatat ndalojnë menjëherë’ kur një klubi i thuhet se një objektiv i mundshëm transferimi nuk është vaksinuar kundër Covid-19.

Futbolli vendas si në Francë ashtu edhe në Itali kërkon që futbollistët të vaksinohen, me përjashtime të rralla kundër rregullit.

Implikimet në tregun e transferimeve mund të bëjnë që disa lojtarë të profilit të lartë të mos jenë në gjendje të gjejnë klube të reja, me disa që spekulojnë se kjo mund të çojë që disa futbollistë të detyrohen të zbresin një divizion dhe madje të marrin një ulje të konsiderueshme page për të vazhduar karrierën e tyre.

Mungesa e çiftit të Chelsea (dhe në veçanti Loftus-Cheek) nga turneu stërvitor i klubit në SHBA mund të ndikojë në karrierën e tij si në Stamford Bridge.

Por duke folur vitin e kaluar pasi Kante në dukje i pavaksinuar u prek nga Covid-19, trajneri i Chelseat, Thomas Tuchel, sugjeroi që vendimet si ky të varen nga lojtari individual dhe jo nga klubet e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

fifteen + twenty =