Dy ish-ministra britanikë konkurrojnë për postin e kryeministrit

Konservatorët britanikë Jeremy Hunt dhe Sajid Javid i bashkohen betejës për postin e kreut të partisë dhe kryeministrit të Britanisë së Madhe.

Vendimin e tyre politikanët e kanë bërë të ditur në një intervistë për gazetën The Telegraph.

Kujtojmë se kryeministri Boris Johnson dha dorëheqjen më 7 korrik.

Politikani do të vazhdojë të jetë kreu i qeverisë deri në zgjedhjen e një pasuesi, që do të mbahet në tetor.

Të dy kandidatët njoftuan planet për të ulur taksën e korporatave në 15 për qind.

Javid gjithashtu dëshiron të anulojë një vendim të marrë në prill për të rritur kontributet e sigurimeve shoqërore, shkruan agjencia Reuters.

Jeremy Hunt ka mbajtur poste në qeverinë britanike: Ministër i Kulturës (2010-2012), i Shëndetësisë (2012-2018) dhe i Punëve të Jashtme (2018-2019).

Pas largimit nga Theresa May në vitin 2019, ai luftoi për udhëheqjen e konservatorëve, por humbi ndaj Johnson.

Sajid Javid ka shërbyer në qeveri si: Ministër i Shanseve të Barabarta (2014), Kulturës (2014-2015), Biznesit dhe Inovacionit (2015-2016), Çështjeve të Pushtetit Lokal (2016-2018), Çështjeve të Brendshme (2018-2019), Kancelar të Thesarit (2019-2020) dhe Shëndetësisë (2020-2022).

Konkurrentët e Hunt dhe Javid do të jenë ish-sekretari i thesarit Rishi Sunak, kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve Tom Tugendhat, Prokurorja e Përgjithshme për Anglinë dhe Uellsin, Sue-Ellen Braverman dhe deputetja britanike e Dhomës së Komuneve, Kemi Badnock.

Pasardhësi më i mundshëm i Johnson, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace, vendosi të tërhiqet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

one × 4 =