FOTOT: Nga levreku me “qumësht tigri” tek tacos, çfarë përmbante darka mbretërore në Spanjë, i pranishëm edhe Rama

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Spanjë, pasi do të marrë pjesë në punimet e Samitit të NATO-s që do të zhvillohet sot dhe nesër në Madrit.

Bashkë me Ramën në Samit do të marrin pjesë ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi.

Ndërkohë një ditë më parë kryeministri Rama ishte ftuar darkën mbretërore gala organizuar nga Madhëria e Tij, Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe Mbretëresha Letizia në Pallatin Mbretëror të Madridit, ku morën pjesë kryetarët e qeverive dhe të shteteve anëtare të NATO-s.

Shefi i famshëm madrilen, Paco Ronthero u kujdes për menunë e darkës së Samitit të NATO-s. Darka filloi me një shumëllojshmëri ushqimesh, ku përfshiheshin 13 meze si ullinj sferikë, briosh me ton të kuq dhe mustardë të stilit të vjetër , ushqim deti me levrek me “qumësht tigri” (salcë e famshme e kuzhinës peruane), picania viçi, karavidhe me vaj ulliri dhe grejpfrut rozë, grejpfrut romesco, taco me mish viçi të ëmbëlsuar dhe salmon të tymosur.

Mezet plotësoheshin me kroketa me karkaleca me hudhër, misër të pjekur me guacamole, kroketa merluci të skuqur dhe gazpaço me vaj borziloku. Pjata kryesore ishte merluci me salcë më të vogël, tapiokë dhe lëng trofte, ndërsa për ëmbëlsirë Ronthero përgatiti shkumë kokosi me granitë mente dhe fruta pasioni.

Menuja shoqërohej me verë të kuqe , të bardhë dhe të gazuar, si dhe me ujë. Ndërkohë gjatë darkës, kryeministri Edi Rama është ulur në krah të kryeministrit kanadez Justin Trudeau dhe përballë tij qëndrojnë Mbreti dhe Mbretëresha e Spanjës, por edhe liderët kryesorë të botës, si Presidenti i SHBA Joe Biden dhe kancelari gjerman Olaf Scholz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

ten + fifteen =