Nicole Kidman feston 55-vjetorin: Një kthim pas në vitet që kanë shënjuar karrierën dhe jetën e saj personale

Ajo është një aktore fituese e Oscar, e cila ka qenë në krye të listës së aktorëve më të mirë të Hollywood për dekada. Por a ju kujtohet fillimi i Nicole Kidman?

1983: Në Sydney, me kaçurrela të mëdha, duke pozuar për një set fotografike për filmin BMX Bandits, një nga filmat e saj të parë. Ajo bëri debutimin e saj në film në Bush Christmas, një film australian që doli në fillim të të njëjtit vit. Kidman do të vazhdonte të punonte në Australi për disa vite, duke u shfaqur si në filma ashtu edhe në TV.

1989: Kidman luajti në Dead Calm, një thriller australian në të cilin ajo luante gruan e një oficeri detar. Ishte ky film që tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare dhe e shtyu atë të futej në kinemanë amerikane.

1990: Debutimi i Kidman në industrinë amerikane të filmit ndodhi në filmin Days of Thunder. Në sheshxhirimin e filmit, në vitin 1989, ajo u takua me Tom Cruise. Ata filluan të dilnin dhe u martuan më 24 dhjetor 1990, në Telluride, Kolorado.

1991: Të porsamartuarit morën pjesë në ndarjen e çmimeve Oscar krah për krah në vitin 1991. Ajo luajti në filmin Billy Bathgate, i cili i dha asaj nominimin e parë për Golden Globe, për aktoren më të mirë dytësore.

1992: Në premierën e Far and Away, në të cilën ajo luajti së bashku me bashkëshortin e saj, Kidman dhe Cruise takuan Princeshën Diana. Po atë vit, ata birësuan vajzën Isabella. Tre vjet më vonë, ata birësuan një fëmijë tjetër, djalin Connor.

2000: Kidman dhe Cruise dukeshin joshës në Oscars në vitin 2000. Do të ishte hera e fundit që do të merrnin pjesë së bashku: Në shkurt 2001, çifti njoftoi ndarjen e tyre dhe shpejt më pas, kërkesën për divorc. Në gusht të atij viti, divorci u zyrtarizua.

2001: Megjithëse 2001 ishte një vit i vështirë personal për Kidman, ishte një moment kulmor i një viti profesional. Filmi i saj i ri, Moulin Rouge, bëri bujë në Kanë dhe përfundimisht i dha asaj nominimin e parë për Oscar dhe çmimin Golden Globe, për aktoren më të mirë në një film – muzikal ose komedi.

2003: Vlerësimet vazhduan të vinin pas publikimit të 2002-ës The Hours, në të cilën Kidman luajti shkrimtaren e famshme Virginia Woolf. Ajo mori Golden Globin e saj të dytë, një çmim SAG dhe po, një Oscar. Në vitin 2015, Kidman tha se megjithëse kjo ishte një kohë shpërblyese profesionalisht, ajo ishte e vetmuar.

2004: Sigurisht, Kidman e gjeti përsëri dashurinë. Por, para se të binte në dashuri me bashkëshortin e saj, Keith Urban, ajo pati një lidhje të shkurtër – por serioze – me Lenny Kravitz. Madje u fejuan, por Kidman nuk e zbuloi këtë fakt deri në vitin 2017. Ata përfundimisht i ndërprenë gjërat në vitin 2004. Ajo foli për një të fejuar të fshehtë në Vanity Fair në 2007, duke thënë: “Thjesht nuk ishte në rregull, nuk ishte gati, ne nuk ishim gati.” Tashmë gjërat janë mirë mes ish-çiftit. Ajo i tha revistës NET-A-PORTER.com,”Unë e dua Lenny; ai është një djalë i mrekullueshëm”.

2006: Ishte romanca e radhës që ngeci. Kidman u takua me shokun e tij Australian Urban në G’Day LA, një ngjarje në Los Angeles për nder të australianëve në vitin 2005. Gjërat lëvizën shpejt mes çiftit dhe ata u martuan më 25 qershor 2006 në Sydney, Australi. Në konferencën ‘Women in the World’, Kidman më vonë pranoi se “Ne nuk e njihnim vërtet njëri-tjetrin – ne u njohëm gjatë martesës sonë”.

2008: Menjëherë pas martesës së tyre, Kidman dhe Urban njoftuan se ajo ishte shtatzënë me fëmijën e tyre të parë së bashku në janar të vitit 2008. Ata mirëpritën vajzën e tyre Sunday Rose më 7 korrik. Në një deklaratë në faqen e tij të internetit, Urban shkroi: “Më herët këtë mëngjes Nic lindi vajzën tonë të bukur, Sunday Rose Kidman Urban. Ne duam të falënderojmë të gjithë ata që na kanë mbajtur në mendimet dhe lutjet e tyre. Ndihemi shumë, shumë të bekuar dhe mirënjohës që mund ta ndajmë këtë gëzim me të gjithë fansat e mi të dashur sot.”

2011: Kidman vazhdoi suksesin e saj në karrierë, duke fituar nominime për Oscar dhe Golden Globe për filmin e saj Rabbit Hole në 2011, dhe një titull të Golden Globe për filmin e saj The Paperboy në 2013. Ishte një kohë emocionuese edhe për familjen Kidman-Urban: Në Dhjetor 2010, ata mirëpritën vajzën e tyre të dytë, Faith Margaret.

2017: Dekada e kaluar ka qenë e madhe për Kidman. Filmi i saj, Lion, i cili u publikua në fund të 2016, i dha asaj një mori nominimesh. Ajo u vlerësua gjithashtu për punën e saj në shfaqjen e HBO-së Big Little Lies, në të cilën ajo luajti së bashku me Reese Witherspoon, Laura Dern, Shailene Woodley dhe Zoe Kravitz, vajzën e ish-të fejuarit të saj Lenny Kravitz. Dhe Urban dhe Kidman janë po aq të fortë si kurrë më parë, siç dëshmohet nga fjalimi i përzemërt i Urban në pranimin e CMT Awards. “Dua të them një falenderim të madh për gruan time Nicole”, tha Urban. ” Ajo është e përfshirë në çdo pjesë të vogël të saj. Ajo më urren që po e them këtë, por unë dua që kjo të thuhet. Ajo më ndihmon shumë t’i bëj këto video ato që janë.”

2022: Vetëm disa muaj para ditëlindjes së saj të 55-të, Kidman mori nominimin e saj të pestë për çmimin Oscar për rolin e Lucille Ball në Being the Ricardos.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

3 × 2 =